Kripto para

Kripto Para Nedir

kriptopara ya da şifreli para, ticaret amaçlı bir araç olarak kullanmak üzere tasarlandığı için sanal bir para birimidir. Bu tür para, işlemlerin güvenliğini ve doğruluğunu sağlamak ve özellikle bir şifreli para için yeni birimlerin kontrolünü yapmak için şifreleme kullanır. Temel olarak, sadece belirli koşullar gerçekleştiğinde değiştirilemeyecek bir veritabanında sınırlı girdilerdir.

90’lı yıllarda teknolojinin patlaması döneminde, sanal bir para birimi oluşturmak için çok sayıda girişim vardı; o dönemde Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler ortaya çıktı ancak başarısız oldular. Başarısızlıkların birçok nedeni vardı, dolandırıcılık, ekonomik sorunlar ve hatta şirketler ve çalışanlar arasındaki anlaşmazlıklar dahil.

Ayrıca, tüm bu sistemlerin üçüncü taraf güvenli (TTP) yaklaşımını kullandığı da unutulmamalıdır. Bu, bu sistemlerin sponsorlarının işlemleri onaylamak ve kolaylaştırmak olduğu anlamına gelir. Bu şirketlerin başarısızlığı nedeniyle, bir sanal nakit sistemi oluşturma amacı uzun süre hedef alındı.

Sonunda, 2009 yılının başlarında, Satoshi Nakamoto takma adıyla bir veya bir grup tanınmaz yazılım geliştiricisi Bitcoin’i tanıttı.

Satoshi, Bitcoin’i “eşzamanlı ve elektronik nakit sistemi” olarak tanımladı. Bitcoin tamamen merkezsizdir, yani hiçbir sunucu ortada yok ve hiçbir merkezi kontrol mekanizması yok. Bu kavram, dosya transferi için eş zamanlı ağlara çok benzer.

Kripto para analizi
Kripto para türleri

Bir ödeme ağının çözmesi gereken en önemli sorunlarından biri, çift çıkarmaktır. Bu, aynı miktarı iki kez harcamanın bir yoludur. Geleneksel çözüm, güvenilir üçüncü taraf (TTP) veya merkezi sunucu olmasıdır, hesap bakiyeleri ve işlemleri saklar.

Ancak, bu yöntem kişisel tüm bilgilere erişim olan bir merkezine ihtiyaç duyar.

Bitcoin gibi merkezsiz ağlarda, her çalışan tek tek bu işi yapmalıdır. Bu, blok zincir sistemi tarafından yapılır. Bu durumda, o ana kadar meydana gelen tüm işlemlerin tümü herkes tarafından kullanılabilen bir genel defter olarak kullanılır. Bu nedenle, bu ağda herkes her bir hesabın bakiyesini görme şansına sahiptir.

Her işlem, gönderen ve alıcının genel anahtarı (wallet adresi), taşınan kripto miktarı içeren bir dosyadır. Ayrıca, gönderenler tarafından, özel anahtarları (Private key) ile imzalanması gerekir. Bunların hepsi sadece basit bir şifrelemedir. Sonuçta, bu işlem ağda yayılır, ancak önce onaylanması gerekir.Bir şifreli ağda, sadece madenciler işlemleri şifreli bir bulmacayı çözerek doğrulayabilirler. Onlar işlemleri alır ve “yasal” olarak işaretler ve ağ boyunca yayarlar. Daha sonra, ağdaki her bir nokta onu kendi veritabanına ekler. İşlem doğrulandığında, değiştirilemez ve geri döndürülemez hale gelir ve madenci işlem ücretlerinin yanı sıra bir ödül de alır.

Aslında her şifreli ağ, varlıkların ve işlemlerin yasal olması konusundaki tüm iştirakçilerin mutlak anlaşmasına dayanır. Eğer ağdaki noktalar bir tek varlık üzerinde uyuşmazlık varsa, temelde sistem çalışmaz. Bununla birlikte, bu ağda önceden yapılmış ve düzenlenmiş birçok yasa bulunmaktadır ve bu durumu önlemeye yardımcı olur.

Şifreleme ağlarının isimlendirilmesinin nedeni, güçlü şifreleme yoluyla anlaşmanın korunmasının amaçlanmasıdır. Bu, belirtilen durumlarla birlikte, üçüncü taraf ve kuşkuya dayalı güvenin tamamen fazla bir kavram olarak algılanmasına neden olur.

Kripto paralar
Kripto para piyasası

Geçmişte, bir bitcoin kabul eden bir tüccar bulmak, eğer söylemezsek imkansızdı. Ancak bugün farklı şartlar var. Online ve offline birçok trader var ki, bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul ediyor; Overstock ve Newegg gibi toptancılardan, küçük yerel dükkanlara, kafeler ve restoranlara kadar. Bitcoin, otel faturaları, uçuşlar, mücevherler, yazılımlar, bilgisayar parçaları ve hatta üniversite belgelerinde bile kullanılabilir.

Diğer kripto paralar, Litecoin, Ripple, Ethereum gibi hala bu kadar yaygın değildir. Tabii ki birçok şey daha iyileşmeye devam ediyor. Örneğin, Apple şirketi en az 10 kripto para birimi, App Store’da bir ödeme yöntemi olarak geçerli olarak tanımıştır.

Diğer kullanıcılar her zaman kendilerine ait koinlerini Bitcoin’e çevirebileceklerdir. Ayrıca Gift Off gibi hediye kartı satan siteler yaklaşık 20 farklı kripto para birimini kabul eder. Aslında, her şeyin şifreli para birimleriyle satın alınması hediye kartı yoluyla mümkündür.

Son olarak, Bitify ve OpenBazaar gibi sadece kripto para birimleri kullanarak işlem yapan pazar yerleri de bulunmaktadır.

Birçok insan, şu anda kripto paralar en cazip yatırım fırsatı olduğuna inanır. Elbette, bitcoin yatırımı ile milyoner olan insan hikayeleri de mevcuttur. Bitcoin, şu anda en tanınmış dijital para birimidir. Geçen yıl, her bitcoin 800 dolar değer kazanıyordu. Kasım 2017’de değeri bu değerin üzerine çıktı ve 7.000 dolara ulaştı.

İkinci en değerli kripto para birimi olan Ethereum, tarihte hiçbir dijital para birimi tarafından elde edilmeyen hızlı bir artış kaydediyor. Mayıs 2016’dan bu yana, değeri en az 2.700% arttı. Tüm kripto paraların birlikte ele alındığında, 2013 ortalarından bu yana piyasa hacminin 10.000%’den fazla arttığı da belirtilmelidir.

Ancak, kripto paraların yüksek riskli bir yatırım olduğu da önemli bir noktadır. Piyasa değeri diğer herhangi bir varlıktan daha fazla volatilitedir. Ayrıca, bu piyasa henüz yasal bir düzenlemeye tabi değildir. Bu, belirli bir hukuki alanda yasal olmayabilecekler anlamına gelir. Ayrıca, dijital para birimi borsaları her zaman hacklenme potansiyeli taşır.

Kripto para tarihi
Kripto para ethereum

 

Eğer siz kripto para yatırımı yapmak istiyorsanız, Bitcoin hala önde gelen yatırımdır. 2017 yılında pazar payı hızlı bir şekilde yüzde 90’dan yüzde 40’a düşmüş olsa da, hala öne çıkan bir yatırımdır. Halen birçok farklı seçenek bulunmaktadır; bazı kripto paralar özel gizlilik odaklıdır, bazıları Bitcoin’in aksine daha genel ve odaklanmamıştır ve bazıları da tamamen Bitcoin’in bir benzeridir.

Bitcoin almak çok kolaydır ve birçok farklı borsa bulunmaktadır. Ancak diğer kripto paraları almak bu kadar kolay değildir. Büyük borsalar, Kraken, BitFinex, BitStamp gibi, Litecoin, Ethereum, Monero, Ripple ve diğerlerinin satışını yapmaktadır ve bu durum giderek iyileşmektedir. Ayrıca diğer yollar da vardır, örneğin yerel olarak satıcıyla ticaret yapabilirsiniz veya kendi Bitcoin cüzdanınızı kullanabilirsiniz.

Kripto para aldıktan sonra, bunu saklamanız gereken bir yer gerekir. Tüm büyük borsalar cüzdan hizmeti sunmaktadır. Ancak uygun görürseniz, varlıklarınızı çevrimdışı bir cüzdan olarak kendi hard diskinizde saklamanız veya bile bir donanımsal cüzdan yatırımı yapabilirsiniz. Bu, kripto paranızın en güvenli yoludur ve tüm kontrolün varlıklarınız üzerinde size verilir.

Herhangi bir yatırımcı gibi, kripto para pazarının değerine ve ilgili haberlere dikkat etmelisiniz. Coinmarketcap, mevcut tüm kripto para fiyatlarını, hacimlerini, dolaşımını ve pazar kapasitesini takip etmek için tam bir kaynaktır.

Yaşadığınız hukuki alanda, kripto para yatırımından elde ettiğiniz kâr veya zararı vergi beyannamenize eklemek zorunda olabilirsiniz. Vergi açısından, her ülke kripto para birimlerine farklı yaklaşır. ABD’de, İç Gelir Servisi (Vergi Servisi), Bitcoin ve diğer dijital varlıkların mal olarak, değil para birimi olarak vergilendirileceği yasal bir durum yaratmıştır. Bu, yatırımcılar için şu anlamı taşır: Kripto para birimlerinin ticaretinden elde edilen uzun vadeli kâr veya zarar, her yatırımcının kabul edilebilir getiri oranıyla, maksimum %15 olan vergi oranı ile hesaplanır.

Kripto para yenilikleri
Kripto para analizi

Madenciler, bir kripto para ağının en önemli parçalarıdır ve şifrelenmiş para madenciliği, ticaret gibi bir yatırımdır. Aslında madenciler, ilgili topluluklar için denetim hizmetleri sunar. Kendilerine ait işleme gücünü kullanarak, doğrulama ve genel bir defter olarak adlandırılan bir blok zincirinde kaydedilmesi gereken şifrelenmiş sorunları çözmelerine yardım eder.

Madencilik hakkında ilginç bir nokta, sorunların çözümü zamanla daha da zorlaşmasıdır. Dolayısıyla bir kripto para daha popüler olursa, insanlar daha fazla madenmeye yönelir ve bu da madencilik sürecinin daha zorlaşmasına neden olur.

Birçok insan Bitcoin madenciliği ile zenginleşti. Geçmişte, sadece güçlü bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayarla madenme yaparak önemli bir servet kazanabilirdiniz. Ancak günümüzde, Bitcoin madenciliği sadece endüstriyel maden makinaları kullanılırsa kar getirir. Tabii ki bu durumda, bu makine için elektrik hesabı, evdeki herhangi bir gereksinime göre çok daha fazla olacaktır.

Şu anda Litecoin, Dogecoin ve Fitercoin, yeni başlayanlar için en verimli şifreli para birimleri olarak kabul edilir. Örneğin, Litecoin’in mevcut fiyatıyla, endüstriyel olmayan cihazlarla 50 sent ile 10 dolar arasında bir şey kazanabilirsiniz.

Ama madenciler nasıl kar elde ediyorlar? Daha fazla işlem gücü bir araya getirirlerse, şifreli sorunları çözmekte daha fazla şansları vardır. Bir madenci bir sorunu çözdüğünde, işlem ücreti yanı sıra bir ödül de alır.

Kripto para yatırım
Kripto para türkiye

Bir şifreli para birimi daha fazla ilgi çekerse, madenciliği de zorlaşır ve kazanılan koin miktarı da azalır. Örneğin, Bitcoin yaratıldığında başarılı bir madencilik ödülü 50 Bitcoin’ti. Ancak şimdi ödül oranı 12.5 Bitcoin’tir. Bu, Bitcoin ağının sadece 21 milyon Bitcoin dolaşmasına izin verilen şekilde tasarlandığı içindir.

2017’nin Kasım ayına kadar yaklaşık 17 milyon Bitcoin maden edilip dağıtılmıştır. Bununla birlikte, ödüllerin azaldığı için maden edilen her Bitcoin görünen olarak daha değerlidir.

 

Tüm bu faktörler, şifreli para çıkarmanın çok rekabetçi bir yarışma haline dönüştürmüştür ve ilk sahiplerine ödül verir. Bununla birlikte, yaşadığınız yerden bağımsız olarak, çıkarmadan elde edilen kâr vergi ve para transferi yasalarını da içerebilir. ABD’de Finansal Suçlar İnceleme Merkezi (FinCEN) şifreli para çıkarmanın ve dönüştürmenin yaygın bir para olarak değerlendirilebileceğine dair bir rehber yayınlamıştır. Bu, çıkarıcıların bu tür bir faaliyetle ilgili tüm belirli yasalar ve düzenlemelerle uyumlu olmaları gerektiği anlamına gelir.

Kripto paraları nasıl saklanabilir?

Kripto para airdrop
Kripto para takibi

Diğer geleneksel para birimlerine karşın, kripto para birimleri tamamen farklı bir yaklaşım gerektiren dijitaldir. Özellikle de saklama konusunda. Teknik olarak, bir kripto para birimini kaydetmezsiniz, ancak güvenli tutulması gereken işlemleri imzalamak için kullanabileceğiniz bir özel anahtardır.

Farklı ihtiyaçlara cevap veren birçok dijital cüzdan veya cüzdan tipi bulunmaktadır. Eğer gizlilik önceliğiniz varsa, kağıt cüzdan veya donanım cüzdanı tercih etmelisiniz. Bu iki yöntem, şifrelenmiş varlıklarınızın saklanması ve saklanması için en güvenli yollarıdır. Ayrıca, sistemdeki hard diskte saklanan veya bankalara bağımlı olan veya bağımsız platformlar olarak çalışan çevrimdışı cüzdanlar da bulunmaktadır.

Nasıl kripto para alabiliriz?

Bitcoin satın alma konusunda birçok seçenek bulunur. Örneğin, şu anda dünyanın 58 ülkesinde yaklaşık 1800 merkezi olmayan Bitcoin borsası bulunmaktadır. Ayrıca, hediyelik kartlar, dijital döviz büroları, yatırım fonları veya yüz yüze (el-el) alma yoluyla da Bitcoin satın alabilirsiniz.

Ancak, daha düşük popülerliğe sahip diğer kripto paraların satın alma konusunda, seçenekler o kadar çeşitli değildir. Bununla birlikte, Bitcoin veya diğer yaygın para birimleri kullanarak farklı şifreli koinlerin satın alınmasına olanak tanıyan birçok döviz bürosu bulunmaktadır. Yüz yüze işlemler de bu koinlerin elde edilmesine yönelik yollarından biridir. Satın alma seçenekleri, şifreli para türü, popülerliği ve yerleşim yerinize bağlıdır.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..