trade psikolojisi

Kripto piyasasında trade psikolojisinin önemi nedir?

Bu yazımızda sizlere dijital para piyasasında alım satım psikolojisinin önemini anlatacağız. trade’de başarının sırrını ortaya çıkarmak için. Dijital para birimi trade’i ve genellikle finansal piyasalarda faaliyet göstermek, varlık alıp satmaktan daha fazlasıdır. Bu piyasada, grafik ve genel piyasanın analitik bilgisine ek olarak, trade psikolojisinin ilkelerini ve ipuçlarını da bilmelisiniz.

Genel olarak, dijital para piyasasında trade psikolojisi, traderlerin kendi duygularını yönetmek için ihtiyaç duydukları bir dizi davranışı içerir. Dijital para trade’inde korku, açgözlülük, heyecan, umut, risk ve benzeri çeşitli duygular vardır.  Piyasada doğru kararlar ve eylemlerde bulunamayan trader’i bu duyguların baskısı altında sarar.

trade psikolojisi-1
trade psikolojisi-2

Dijital para piyasasında trade psikolojisinin önemi nedir?

Bu konuyu sormadan önce, trade psikolojisi nedir? hadi konuşalım, konuya gidip dijital para piyasasında alım satımın psikolojisi nedir kontrol etsek daha iyi olur?Genel olarak, kripto para piyasası da dahil olmak üzere farklı finansal piyasalar, aşağıdakileri içeren üç farklı boyuta sahiptir:

 1.  piyasa analitik boyutu
 2.  piyasa psikolojik boyutu 
 3. piyasada sermaye yönetimi boyutu

Acemi ve daha az deneyimli traderlerin çoğu, farklı finansal piyasaların analitik yönüne odaklanır ve diğer boyutlarını ihmal eder. Oysa piyasaları tam olarak anlamak için tüm boyutlarını bilmeniz ve incelemeniz gerekir.Birçoğunuz analist ve dijital para trader’i olmanın aynı şey olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu iki konu tamamen farklı dünyalarla ilgilidir. Analiz alanında uzman olan ancak asla iyi trader olamayan insanları da görmüş olabilirsiniz. Ayrıca, muhtemelen piyasada kârlı traderler olan insanlar gördünüz, ancak analizlerinin çoğu doğru değil.Sadece iyi analist olan kişiler, sermaye yönetimi ve psikolojiyi dikkate almadan piyasayı analiz etmeye çalışırlar.Yapmak Bu nedenle asla başarılı ve kârlı bir tacir olamazlar. Öte yandan, finansal piyasaların üç boyutuna da hakim olan traderler, sürekli ve yüksek kar elde eden %2’lik kazananlardır.Gördüğünüz gibi, psikoloji ve duygulara hakim olma yeteneği, her finans piyasası yatırımcısının sahip olması gereken en önemli becerilerden biridir. Bu nedenle bu kategoriye özellikle dikkat etmelisiniz.

trade psikoloj-3
trade psikoloj-4

Dijital para piyasasının psikolojisi nedir?

Genel olarak psikoloji, çalışma bilimi ve insan davranışı olarak adlandırılır; Ancak bu kavram, dijital para birimleri ve finansal piyasalar dünyasına girdiğinde orijinal konseptinden biraz sapıyor. Belki de dijital para trade’i psikolojisi ile ne kastedildiği hakkında bir sorunuz vardır: Dijital para traed’i psikolojisi, tüccarların duygularını yönetmek için kullanabilecekleri bir dizi davranıştır. Bu davranışlar, traderlerinin başarılı işlemlerini büyük ölçüde etkileyebilir ve kazanma şanslarını artırabilir.Elbette başka bir bakış açısından, bir finansal piyasadaki fiyat hareketini, eylemcilerinin olası davranış ve duygularına göre inceleyerek piyasanın psikolojisini bilebiliriz. Ayrıca, bazı insanlar piyasanın psikolojisini, alım satım anında trader’i çevreleyen ve kararlarını etkileyebilecek duygu ve davranışlar olarak görürler.Genel olarak trade’de psikoloji bilimi, trader’lerin duygu ve davranışlarını bilmeyi ve anlamayı amaçlar. Tüm traderler arasında var olan iki duygu, korku ve açgözlülük duygusudur; eğer bir kişi onları kontrol edemezse, trader Başarılı olmayacak. Tabii ki traderler umut, heyecan, endişe, risk, öfke, intikam vb. gibi başka duygulara da sahip. . . Onlar da mücadele ediyor. traderlerin duyguları fiyat tablosunu etkiler ve bu nedenle teknik analiz ile diğer traderlerin korkularını veya açgözlülüklerini öğrenebilirsiniz. Bu nedenle finansal piyasaların psikolojisine hakim olmak teknik analizde oldukça faydalı olacaktır. Bu yorumlarla trade’de başarıya ulaşmanın da piyasa psikolojisi ile ilgili olduğu sonucuna varılabilir.

trade psikolojisi-6

Dijital para piyasasında duygu döngüsü

Davranışsal iktisat bilimine göre, piyasada meydana gelen tüm fiyat değişiklikleri traderlerin psikolojisi ve duygularından kaynaklanır ve piyasa katılımcılarının duyguları piyasanın ana itici gücü olabilir. Aslında, piyasa duyarlılığı, tüccarların kişisel hisleri ve beklentilerinin birleşiminin sonucudur.Örneğin, çoğu piyasa katılımcısı fiyatın artacağına inanıyorsa, piyasa duyarlılığı olumlu olacaktır; Böyle bir duruma boğa piyasası denir. Bunun tersi olursa ve traderlar bir fiyat düzeltmesi beklerse, piyasada ayı piyasası adı verilen olumsuz duygular oluşur.Bu iki örneği daha iyi ve daha iyi anlamak için, onlar hakkında size daha ayrıntılı açıklamalar vermek daha iyidir.

trade psikolojis7
trade psikolojis-8

Yükselen Piyasasındaki Duygular

Bu tür bir duygu, alıcıların daha fazla güce sahip olduğu pozitif pazarlarla ilgilidir. Genellikle böyle bir durumda yatırımcıların görüşü fiyatın yükseleceği ve alım işlemleri yapacağı şeklindedir. Bu tür pazarlarda, ana duygular şunlardır:

 1. Heyecan ve mutluluk
 2. Açgözlülük
 3. Piyasaya iyimserlik
 4. Güven
 5. Olumlu duygular

 fiyatların bu tür koşullarda daha fazla büyüme yaşamasını sağlıyor. Alıcıların gücü ne kadar yüksek olursa, fiyat da o kadar yüksek olur. Bu tür piyasaların sorunu, yanlış talep yaratarak fiyatın çok yükselmesi ve balon oluşmasıdır. Piyasa bu aşamaya gelirse, koşullar daha riskli hale gelecektir.Fiyat balonunun patlamasıyla birlikte sert bir düşüş yaşanacak ve bu pazarın uzun süre durgun kalması bile mümkün. Bu nedenle bu tür piyasalarda duyguları yönetmek ve trende mantıklı bir bakış açısına sahip olmak dijital para ticareti psikolojisinin en önemli noktalarından biridir.

trade psikolojisi-9
trade psikolojisi-10

Düşüş Piyasasındaki Duygular

Finansal piyasaların hareketinin bir döngü izlediği düşünüldüğünde, düşüş eğilimi de bu döngünün bir parçasıdır. Piyasalar düştükçe çoğu yatırımcı üzülür. Ayı piyasasının ilk aşaması inkardır, bu aşamada traderler fiyatın yeniden yükseleceğine inanırlar, bu yüzden kendi varlıklarını tasfiye etmezler.Fiyat daha da düştükçe öfke ve depresyon gibi duygular da ortaya çıkıyor. Ne de olsa, bu olumsuz duygular zirveye ulaştığında, çoğu trader bu piyasadan ağır kayıplarla ayrılır. Bu aşamaya teslimiyet denir.Bir ayı piyasasında var olan ana duygular şunlardır:

 1. Endişe
 2.  inkar
 3.  korku 
 4. cesaret kırma

Yukarıdaki tabloda, bir piyasa hareketi döngüsünde meydana gelen tüm duygusal aşamalardan bahsetmiştik.

trade psikolojisi-11
trade psikolojisi-12

trade psikolojisi; tarde’de başarının sırrı

Yazının devamında dijital para piyasasında trade psikolojisinin önemi nedir? Trade’de başarının sırrı olan en önemli kısımlardan birine ulaştık. Dijital para piyasasında da başarı arıyorsanız, bu bölümü dikkatlice okuyun %2 kazananlar ile %98 kaybedenler arasındaki temel farkın trade psikolojisi olduğunu görebiliriz. Araştırmalara göre, finansal piyasalarda faaliyet gösteren kârlı ve başarılı trade’in %2’si tamamen farklı davranışlar sergiliyor ve işlemleri de farklılıklar gösteriyor.Bu konuyu daha iyi anlamak için bir örnek vermek daha doğru olabilir; Şu anda, dijital para biriminin fiyatıyla ilgili çeşitli sinyaller, analizler ve tahminler farklı platformlarda yayınlanıyor ve bunlar genellikle doğru. Ancak bu analistlerin kazançlarını inceleyerek şu gerçeklere varıyoruz:

 1. Bu kişilerin önemli bir yüzdesi dijital para piyasasına herhangi bir sermaye yatırmamakta ve bu alanda herhangi bir faaliyette bulunmamaktadır.
 2. Bu kişilerden bazıları dijital para piyasasındaki yüksek mevduatlarına rağmen ağır kayıplar yaşıyor.Bu pazarlardan çekilebilirler ve çoğu durumda bunu tercih ederler.
 3. Çoğu analist uzun vadeli yatırımları vurgulasa ve analizlerinde %100-200 kârdan bahsetse de; Ama piyasadan %10-20 gibi düşük karlarla çıkıyorlar ve açıkladıkları hedeflere güvenleri yok.Bu, dijital para piyasasında psikolojinin önemini iyi gösterebilir. 

Genellikle, bu analist kategorisi, teknik ve temel analizdeki yüksek becerilerine rağmen, psikoloji ilkeleri konusunda yeterli ustalığa sahip değildir. Bu nedenle çoğu dijital para piyasasında hiçbir zaman istikrarlı ve sürekli bir kazanç elde edemez.Bu yorumlarla birlikte, dijital para piyasasında tacirlerin sadece yüzde ikisinin sürekli kar elde edebilmesi oldukça doğaldır. Finansal piyasalarda analitik bilgiye sahip olmanın çok önemli olduğu doğrudur, ancak dijital para piyasasında tek başına başarı faktörü olamaz. Bu nedenle, analitik becerilerinizle birlikte piyasa psikolojisini öğrenmek daha iyidir.

trade psikoloj-13
trade psikoloj-14

Dijital para trade'nin psikoloji ilkelerini tanımak

Dijital para trade’nin birçok zorluğu vardır, bunlardan biri dijital para piyasasının psikolojisini anlamaktır; Ancak trade psikolojisinin ilkelerine aşina iseniz, bu piyasaya yatırım yapma yolunda karşılaştığınız zorlukları en iyi şekilde yönetebilirsiniz.Aşağıda, dijital para piyasasının en önemli psikolojik ilkelerinden bazılarına değindik, bunları bilmek bu piyasada hayatta kalmak için çok önemlidir.

İlk prensip: Kaçırdığınız fırsatlardan pişman olmayın.Dijital para piyasasında yatırım fırsatları çok ve çeşitlidir. Bu fırsatları her an otogardan kalkan otobüsler gibi değerlendirebiliriz; Her zaman bu otobüslerden birine binme şansınız olacak. Ancak hedefinizi ve ona ulaşmanın yolunu sapmadan önce belirlemeniz daha iyidir.

İkinci ilke: Piyasa sizin için en iyi öğretmendir.Dijital para piyasası ve psikolojisi hakkında öğrenmeniz gereken tüm ilke ve beceriler piyasadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bu konuda sahip olacağınız en iyi öğretmen ve rehberlik ve trade’de başarılı olmaya yardımcı olur, pazarın kendisidir. Farklı zaman dilimlerinde piyasanın geçmişini ve duyguların dijital para birimlerinin fiyatı üzerindeki etkisini inceleyerek bilginizi artırmaya çalışın.

Üçüncü ilke:Traderler arasında her zaman bir fikir ayrılığı vardır.Dijital para trade’inde herkes aynı şeyi düşünse ve aynı bakış açısına sahip olsaydı, artık piyasa olmazdı; Çünkü bu piyasanın doğası gereği alıcılar ve satıcılar karşı karşıyadır. Ancak hangi tarafta olduğunuz ve hangi tarafın kazanacağı, piyasa psikolojisi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından belirlenir.

Dördüncü ilke:Tek karar mercii sizsiniz.Çok iyi bir analist olabilirsiniz ve analizlerinizin çoğu hedefine ulaşacaktır, ancak al veya sat düğmesine basana kadar hiçbir şey olmayacak ve kar elde edemeyeceksiniz. Bu nedenle, bir anlaşmaya girmek için nihai karar verici sizsiniz. Önerimiz, gereksiz risklerden kaçınmak için, yalnızca alım satım için karlı olacağından emin olduğunuz pozisyonları seçmenizdir.

Beşinci ilke: Siz olmasını istemedikçe oyun bitmez.Dijital para piyasasında inişler ve çıkışlar ve birçok dalgalanma vardır. Bazen, bir trade açtıktan sonra hemen zarar edebilir veya kar edebilirsiniz. Bu kayıpların ve kârların gerçekleşmediğini ve işlem pozisyonunuzu kapatana kadar veya kâr ve zarar limitinize ulaşılana kadar herhangi bir kâr veya zarar elde etmeyeceğinizi unutmayın.

Altıncı ilke:Kayıplarınızın ve karlarınızın sorumluluğunu üstlenin.Piyasa tahminlerinin aksine hareket ettiğinde, birçok insan dünyayı ve zamanı suçlar ve çeşitli faktörleri suçlar. Ama gerçek şu ki, dijital para piyasasında yaptığınız tüm kayıp ve kazançlardan siz sorumlusunuz. Bu yüzden onlar için sorumluluk almalısın.

 

Özet ve sonuç

Bu yazımızda dijital para piyasasında alım satım psikolojisinin önemini anlattık. Ve neden finansal piyasaların psikolojik boyutuna dikkat etmelisiniz. Aslında, bu makalenin başında bahsettiğimiz trade’de başarının sırrı, dijital para biriminde trade yapma psikolojisine hakim olmak ve duyguları kontrol etmekti. Bu yazımızda bahsettiğimiz işlem psikolojisi noktalarına dikkat etmeniz, yaptığınız işlemlerin başarısını önemli ölçüde artırabilir.Bu makalenin finansal piyasalarda, özellikle de dijital para piyasasında uzmanlaşmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bu konuda aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz ki size yol gösterebilelim.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..