finansal kayıp

Çoğu Kripto para trader'i neden para kaybediyor?

Kripto para traderinin çoğu neden para kaybediyor? Çünkü çok hata yapıyorlar! “Dijital para piyasasında aktif olan tacirlerin %95’i sonunda kaybeder” cümlesinin, doğru veya yanlış, traderer, uzun vadeli yatırımcılar ve genel olarak finansal piyasa aktivistleri arasında en çok kullanılan istatistiksel referanslardan biri olduğunu bilmek daha iyidir ve bu nedenle insanlar bunu duyunca şaşırmazlar.Acemi traderler ve yatırımcılar, hangi piyasada faaliyet gösterirlerse göstersinler, ağır kayıplar ve sermaye kaybından başka hiçbir şeye yol açmayan yaygın hatalar yaparlar. Bazen bu hatalar o kadar büyük ve telafisi mümkün olmayan boyutlara ulaşıyor ki, kişi başarısızlıkları tekrarlamadığı için trade piyasasından tamamen çekiliyor ve artık dijital para birimlerine ve trade’de gelmiyor. Bu nedenle, çoğu dijital para trader neden para kaybeder? Bu konulara alışmanız ve kayıplarınızı azaltmanız için sizlere dijital para traderin kayıpları önleme hakkında bilgiler sunacağız ve dijital para tradinde para kaybetme nedenlerini inceleyeceğiz.

finansal kayıp-1
finansal kayıp-2

Dijital para trade’inde kayıplardan kaçının

Dijital para trade’inde kayıpları önlemenin yolları konusunda insanlar ikna edilebilirse, bu piyasa yatırım ve kazanç için en iyi finansal piyasalardan biri olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda başta dijital para piyasası olmak üzere çeşitli pazarlara giren sermaye ve varlıkları kaybetme korkusu da yaşanıyor. Bu korkunun ve piyasasının bilinmezliğinin, pek çok kişinin dijital para piyasasına girmesini engelleyen şeyler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kayıp limitinin veya zararı durdurmanın belirlenmesi, tacirlerin kayıpları önlemesine yardımcı olur!Genel bir tanımla kayıp limiti veya zararı durdur, dijital para biriminin fiyatının belirlenen fiyata düştüğü an için bir ön satış emri belirtmektir. Dijital para biriminin fiyatı belirlenen fiyata ulaştığında, ön kayıtlı ön satış siparişi etkinleştirilir. Bu yöntemin kullanılmasının en önemli nedeni, bir işlemdeki zararı veya karı sınırlamaktır. Bu kavram, kısa vadeli olduğu kadar uzun vadeli trade’i için de kullanılabilir. Dijital para biriminde kayıp limitinin belirlenmesi temelde yatırımcının tutarı belirlediği otomatik bir emirdir.Belirli, dijital para komisyoncularına veya çevrimiçi borsalara dijital para trade’i yapılmasına izin verir.

finansal kayıp-3
finansal kayıp-4

Dijital para trade’inde para kaybetme nedenleri

Finansal piyasalardaki faaliyetlerden para kaybetmesi muhtemel kişilerin yüzdesi hakkında çeşitli tahminler ve araştırmalar var. Elde edilen bu veriler birlikte, forex, kripto para birimi ve borsa gibi geleneksel finansal piyasalardaki tacirlerin yüzde 50 ila 90’ının faaliyetleri sırasında mali kayıplar yaşayacağını gösteriyor. Yatırımcıların dijital para işlemlerinde para kaybetmelerinin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenle yazımızın bu bölümünde dijital para işlemlerinde para kaybetme nedenlerini incelemeye çalışıyoruz.Dijital para ticaretinde para kaybetmenin nedenlerinden biri, ticarete duyguların dahil edilmesidir. Dijital para trade’i duygulardan etkilenebilir ve birçok trader kendi korkuları, açgözlülükleri veya asılsız umutları nedeniyle düşünmeden kararlar verir. Bu genellikle tavandan alıma ve tabandan satışlara yol açar ve bu da ağır mali kayıplara neden olur.Dijital para trade’inde para kaybetmenin bir başka nedeni de bilgi ve anlayış eksikliğidir. Birçok kişi, dijital para birimlerinin işleyişi, altyapı teknolojileri ve fiyatını etkileyen diğer faktörler hakkında tam bilgiye sahip değil.Varlıklar bu alana girer.Dijital para trade’inde para kaybetmenin bir başka nedeni de çok fazla trade kaldıracı kullanmaktır. Bazı traderler, alım satımlarında karlarını artırmak için yüksek kaldıraç kullanırlar ve bu da olası kayıplarını daha ağır hale getirir.Dijital para birimi işlemlerinde para kaybetmenin bir başka nedeni de zayıf risk yönetimine sahip olmalarıdır. Uygun bir risk yönetimi stratejisi olmadan traderler, özellikle kripto gibi değişken piyasalarda kendilerini ağır kayıplara maruz bırakırlar!Dijital para birimi trade’inde para kaybetmenin bir başka nedeni de FOMO veya fırsatları kaçırma korkusudur. Birçok trader, belirli bir dijital para biriminin abartısına kapılır ve en yüksek fiyatlardan satın alır. Gelecekte, bu insanlar o para biriminin değerinin düştüğüne tanık olacak ve büyük bir zarara uğrayabilirler.

finansal kayıp-5
finansal kayıp-6

Sermaye ve risk yönetimi

Ne tür bir yatırım yaparsanız yapın, dijital para biriminize sahip olma nedeninizi belirleyebilmeli ve sermaye ve riski buna göre yöneten bilmelisiniz. Favori kripto para birimlerinin değerine bakan yatırımcıların, yalnızca büyüyen para birimleri için dijital para birimi satın almaya odaklanan yatırımcılardan ve piyasaya yalnızca bir anlaşma için giren yatırımcılardan farklı bir stratejisi vardır. Stratejinin ne olduğu önemli değil, strateji yalnızca ona bağlı kalırsanız ve ona göre trade yaparsanız işe yarar.

Bu nedenle, ticaret stratejinizi uzun vadeli alım satıma dayandıran bir yatırımcıysanız, dijital para trade’inde zararı durdur emirleri sizin için neredeyse işe yaramaz. Stratejinize güvenmelisiniz. Bu, planınızı uygulamak anlamına gelir. Zarar durdurma emirlerinin avantajı, doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilmeleri ve hızlı kararlar almanızı ve stratejinizi aşmanızı engellemeleridir. Son olarak, zarar durdurma emirlerinin piyasada para kazanma garantisi olmadığını bilmek önemlidir.

finansal kayıp-9
finansal kayıp-10

Özet ve sonuç:

Makalede denedik Çoğu traderlar dijital para piyasasında neden para kaybeder? Dijital para işlemlerinde kayıpların önlenmesi konusunda sizlere bilgiler sunacağız ve dijital para işlemlerinde kayıpların nedenlerini inceleyerek bu konulara alışabilir ve kayıplarınızı azaltabilirsiniz. Söylediğimiz gibi, dijital para piyasası, birçok trader  ve yatırımcının gerekli bilgi ve birikim olmadan trader yaptığı ve sonunda kaybettiği değişken bir piyasadır. Kayıpları önlemek için bu traderlerin bilgi seviyelerini yükseltmeleri, risk ve sermaye yönetimi yöntemlerini kullanmaları gerekir.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..