işlem hızı

Dijital para biriminin işlem hızı veya ölçeklenebilirliği nedir?

Dijital para işlem hızı; Dijital para eğitimi ve kriptoda para kazanmak konularında en önemli etkenlerden biri! Bu kavram hakkında bir şey duydunuz mu? Dijital para birimi işleminin ne olduğunu biliyor musunuz? İşlem hızını etkileyen faktörler neler olabilir? Bu günlerde dijital para piyasasında en yüksek işlem hızını sağlamak için farklı blockchain ağları arasında yoğun bir rekabet olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur. Ancak var olan nokta, işlem hızının neden önemli olduğu ve dijital para piyasasının en iyi paraları arasındaki işlem hızı farkının nedeni nedir?Blockchain teknolojisi bugünlerde çok fazla büyüme yaşadı. İlk olarak 2009 yılında Bitcoin’i desteklemek için geliştirilen bu teknoloji artık yaygın olarak kullanılıyor. En hızlı blok zinciri söz konusu olduğunda, bunun ne anlama geldiğini herkes bilmiyor gibi görünüyor. Blockchain ağları arasındaki ana endişelerden biri, dijital para birimi işlemlerinin hızını artırmaktır. Bu amaçla yazımızda dijital paranın işlem hızı nedir? Dijital para biriminin işlem hızı veya İşlem Hızı hakkında bilgi işlem hızını etkileyen faktörleri sunacağız ve inceleyeceğiz ve her tür dijital para biriminin işlem hızını inceleyeceğiz.

işlem hızı-1
işlem hızı-2

Dijital para biriminin işlem hızı nedir?

Kripto para piyasasında aktifseniz, muhtemelen dijital para işlem hızı adını duymuş ve bu kavram hakkında bilgi almak istemişsinizdir ve belki de şu soru aklınıza gelmiştir, dijital para işlem hızı nedir? Bu soruya cevaben dijital para işlem hızının anlamı saniyede gerçekleşen işlem sayısıdır diyebiliriz. İşlemlerin hızını kontrol etmek için, kaynak dijital para cüzdanından hedef cüzdana dijital para transferinin süresi dikkate alınmalıdır. İşlem hızının bir diğer önemi de dijital para biriminin ölçeklenebilirliğini belirlemek için kullanılabilmesidir.Dijital para birimi işlem hızının belirlenmesinin farklı blockchain ağlarında farklı olabileceğini bilmek ilginçtir. Bazı ağlarda işlemlerin tam hızı hakkında birçok farklı bilgi vardır. Bu vaatlerin birçoğu yüksek işlem hızları sunuyor, ancak bu işlemlerin hiçbiri gerektiği gibi doğrulanmadı. Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer nokta da işlemlerin onaylanma zamanınınYaklaşıktır ve bir dijital para birimi işleminin onay süresinin yaklaşık 30 dakikada kaydedilme olasılığı vardır. Gerçek moddaysa, dijital para birimi işlemini onaylama süresi 10 dakikadır. Bu nedenle, bir cüzdandan diğerine varış hızı kontrol edilerek işlemlerin hızı kontrol edilebilir ve ağ gücü kontrol edilerek saniyedeki işlem sayısı elde edilebilir.

işlem hızı-3
işlem hızı-4

İşlem hızını etkileyen faktörler

Dediğimiz gibi işlem hızı, saniyede gerçekleşen işlem sayısı anlamına gelir. İşlemlerin hızını kontrol etmek için, dijital para birimlerini kaynak cüzdandan hedef cüzdana transfer etmek için geçen süreyi dikkate almalıyız. Bilmeniz gereken dijital para birimlerinin işlem hızını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu amaçla yazımızın bu bölümünde bu alanda bilgi sahibi olmanız için dijital para işlemlerinin hızını etkileyen faktörleri incelemeye çalışıyoruz.Değişim verileri ve her bir dijital para biriminin işlem onay süresinin farklılığı gibi şeylere göre, işlemlerin hızı tahmin edilebilir. Ayrıca işlemlerin hızı, işlem süresine bağlıdır. Birçok kripto para biriminde işlem hızını etkileyen en önemli faktörlerden biri işlem sayısı limitidir. Bitcoin ve Litecoin gibi para birimlerinin saniye başına işlem sayısında bir sınırı vardır. Şu anda, bu konu dijital para dünyasının geliştiricileri ve kullanıcıları arasında çok sıcak ve tartışmalı. Blok boyutunu artırmak, maksimum hızı artırmak anlamına gelir.

işlem hızı-5
işlem hızı-6

farklı dijital para biriminin işlem hızı

Dijital para birimi işlem hızıyla ilgili en iyi paralar nelerdir? İşlem hızı ölçümünün birkaç faktöre bağlı olarak farklı olabileceğini belirtmek önemlidir, ancak farklı kaynaklar ağların ortalama işlem hızını saniyedeki işlem sayısına göre sıralar. Bu sıralama şu şekildedir:

Bitcoin dijital para birimi: saniyede 7 işlem

Bitcoin Cash: saniyede 61 işlem

Ethereum: Saniyede 15 işlem

Ripple: Saniyede 1500 işlem

 EOS ağı: saniyede 3 bin işlem

IOTA ağı: saniyede 1500 işlem

Cardano: saniyede 257 işlem

işlem hızı-7
işlem hızı-8

Özet ve sonuç:

Makalede denedik Dijital para biriminin işlem hızı nedir? Dijital para biriminin işlem hızı veya İşlem Hızı hakkında size bilgi sunacağız ve işlem hızını etkileyen faktörleri inceleyeceğiz ve her tür dijital para biriminin işlem hızını inceleyeceğiz. Dediğimiz gibi, farklı blockchain ağlarında dijital para biriminin işlem hızını belirlemek farklı olabilir. Bazı ağlarda işlemlerin tam hızı hakkında birçok farklı bilgi vardır. Bu vaatlerin birçoğu yüksek işlem hızları sunuyor, ancak bu işlemlerin hiçbiri gerektiği gibi doğrulanmadı.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..