Donanım cüzdanı nedir?

Donanım Cüzdanı Nedir?

Her varlığı korumak için çeşitli yöntemler kullanılır. Örneğin para ve altını saklamak için kasaya ya da banka kasasına koyarız. Benzer şekilde, dijital para birimlerini saklamanın farklı yolları vardır. Donanım cüzdanları gibi bazı yöntemler basit ve ucuz ancak risklidir ve diğerleri pahalı ancak güvenlidir. Bilgisayar korsanları, kullanıcıların envanterini çalmak için her zaman birçok strateji kullanır. Öte yandan, insanın kasıtsız hataları şimdiye kadar milyonlarca dolarlık sermayeyi boşa harcadı; Bu nedenle varlıkları güvence altına almak için doğru stratejiyi kullanmak dijital para yatırımcılarının temel görevlerinden biridir. Bu arada, şimdiye kadar dijital para birimlerini saklamanın en iyi yollarından biri donanım cüzdanı kullanmaktı. Bu yazımızda dijital para donanım cüzdanının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ne gibi faydaları olduğunu açıklıyoruz. Ayrıca, piyasadaki en iyi donanım cüzdanlarını da tanıtıyoruz. Bu yüzden makalenin sonuna kadar bizimle kalın.

Donanım cüzdanı-1
Donanım cüzdanı-2

Donanım cüzdanı nedir ve nasıl çalışır?

Genel olarak, bir dijital para birimi cüzdanı, dijital para birimlerinizi kolayca gönderebileceğiniz, alabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir dijital banka hesabına benzer. Donanım cüzdanı, dijital varlıkları güvenli bir şekilde saklamak için özel olarak tasarlanmış fiziksel bir cihazdır. Bu cüzdanlar piyasada farklı şekil ve boyutlarda mevcuttur. Örneğin, Ledger Nano S cüzdanı bir flash sürücüye çok benzer. Bir donanım cüzdanı kullanmak, dijital para birimlerini saklamanın güvenli yollarından biridir. Donanım cüzdanları, bilgisayar korsanı saldırıları olasılığını önemli ölçüde azaltan gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir. Bu, bilgisayar korsanlarının, varlığın orijinal sahibinin izni olmadan varlıklara erişemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, donanım cüzdanları, kullanıcıların çeşitli dijital varlıkları kalıcı bir İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadan çevrimdışı olarak depolamasına olanak tanır. Bu nedenle bazı kişiler donanım cüzdanlarını “soğuk cüzdan” olarak adlandırmaktadır.Donanım cüzdanı nedir? Doğru donanım cüzdanı nasıl bulunur?Yapmak?Çevrim içi veya yazılım cüzdanları kullandığınızda, cüzdan erişim anahtarınız çevrim içi olarak saklanır; Dolayısıyla, cüzdan web siteniz saldırıya uğrarsa, dijital para birimlerinizi kaybetme riski vardır. Neyse ki, bir donanım cüzdanı kullandığınızda bu risk yoktur; Çünkü bu cüzdan türünde offline depolama kullanılmaktadır.Ek olarak, donanım cüzdanlarının yetkisiz kullanıma karşı koruma sağlamak için ek bir PIN kodu vardır; Dolayısıyla, donanım cüzdanınız çalınırsa veya kaybolursa, PIN kodu olmadan hiç kimse dijital para birimlerinize erişemez.

Donanım cüzdanı-3
Donanım cüzdanı-4

Neden bir donanım cüzdanına ihtiyacımız olabilir?

Donanım cüzdanları, dijital para birimi kullanıcıları için iyi bir seçim olabilir. Bu cüzdanlar, kullanıcıların kontrolü dışındaki birçok riski en aza indirir. Örneğin, kripto para donanım cüzdanları, kripto para borsalarındaki kritik güvenlik açıklarını veya mobil ve masaüstü işletim sistemlerinde sıfırıncı gün güvenlik açıklarından yararlanan kötü amaçlı yazılımları en aza indirir. Ancak donanım cüzdanlarının tamamen güvenli olmadığını unutmayın. Örneğin, bir güvenlik olayında bilgisayar korsanları Ledger donanım cüzdanına saldırdılar ve bir boşluk kullanarak Ledger cüzdanlarına bağlı bilgisayarların kontrolünü ele geçirdiler ve kötü amaçlı yazılımlarını üzerlerinde çalıştırdılar. Burada bu tür saldırıların phishing dolandırıcılıklarından ve yazılım cüzdanlarını hacklemekten çok daha zor olduğunu da belirtmeliyiz.Ayrıca, son birkaç yılda, bu cüzdanların güvenlik ortamı ve yapısının gücü çok gelişti ve donanım cüzdanlarının kullanımı çok daha kolay hale geldi. Bu cüzdan türüSize güvenlik ve konforun doğru kombinasyonunu sunarlar.

Donanım cüzdanı-5
Donanım cüzdanı-6

Donanım cüzdanları ile sıcak cüzdanlar arasındaki fark

Genel olarak iki tür cüzdan vardır:

biri yazılım cüzdanı (sıcak cüzdan) ve diğeri donanım cüzdanı (soğuk cüzdan).

Her birinin kendine has özellikleri vardır ve birbirleriyle benzerlikleri vardır. Ardından, donanım ve yazılım cüzdanları arasındaki bazı farkları gözden geçireceğiz. Donanım cüzdanı ile sıcak cüzdan arasındaki farkTasarım: Farshad Motkalami © ErzdigitalDepolama moduDonanım ve yazılım cüzdanları, yatırımcıların varlıklarını saklamayı ve güvenliğini artırmayı amaçlasa da saklama biçimleri farklıdır. Bir donanım cüzdanı, varlıkları internet bağlantısı olmadan fiziksel ortam kullanarak çevrimdışı olarak saklar; Yazılım cüzdanı verileri bilgisayarda saklarken.Çoğu kişi, kullanım kolaylığı ve erişilebilirliği nedeniyle bir yazılım cüzdanını tercih eder; Ancak doğru cüzdanı seçmeden önce varlık depolama modunun güvenliğinden emin olun.güvenlikDaha güvenli donanım cüzdanları, güvenli yazılım cüzdanları anlamına gelmezdeğiller. Bununla birlikte, özel anahtarları bilgisayarlarda veya akıllı telefonlarda depolayan cüzdanlar, kullanıcıların bakiyelerini çok çeşitli bilgisayar korsanı saldırılarına karşı savunmasız bırakır. Kötü amaçlı yazılım, bu cihazlardaki dijital para birimi etkinliklerini algılayabilir ve kullanıcıların bakiyelerini boşaltabilir.Tersine, birisi donanım cüzdanınızı fiziksel olarak ele geçirebilse bile, PIN’lere rağmen varlıklarınızı harcayamaz; Çünkü birkaç kez yanlış PIN girilmesi durumunda cihaz otomatik olarak fabrika ayarlarına dönecektir.Harcama, staking, borç verme veya ticaret için kullanılmayan fonlar en iyi şekilde çevrimdışı saklanır. Bir donanım cüzdanı, bu amaca ulaşmak için uygun bir araçtır; Yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için bile.

Yazılım ve donanım cüzdanları arasındaki temel farklardan biri fiyatlarıdır. Ayrıca donanım veya yazılım cüzdanı seçiminde belirleyici faktörler arasında maliyeti de yer alır.düşünülmektedir. Fiyat farkını dikkate almak mantıklıdır; Ancak dijital varlıklarınızın önemli olduğunu belirtmekte fayda var; Özellikle sermayenizin büyük bir kısmını dijital para birimlerine ayırdıysanız, daha az ödeme uğruna güvenliklerinden ödün vermemeye çalışmak her zaman daha iyidir.Donanım cüzdanları, yazılım cüzdanlarından daha pahalıdır. Yazılım cüzdanları genellikle ücretsizdir ve dijital varlıklarınızı yalnızca akıllı telefonunuz veya bilgisayarınızla genellikle ücretsiz uygulamalarda saklayabilirsiniz.erişimDonanım cüzdanları, yazılım cüzdanlarından daha erişilebilir görünebilir; Ama gerçekte böyle değil. Varlıklarınızı Almanya’daki cüzdanınızda sakladığınızı ve ertesi hafta Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ettiğinizi hayal edin. Bu, cüzdanı yanınıza almazsanız, seyahatinizden dönene kadar dijital para birimlerinize erişemeyeceğiniz anlamına gelir.Öte yandan, yazılım cüzdanı her zaman elinizin altındadır ve yazılımı kişisel bilgisayarınızda veya tabletinizde veya akıllı telefonunuzda bulundurabilirsiniz; Yani, nereye giderseniz gidin, eğer erişimİnternet ve elektrik olduğu sürece cüzdanınız kullanılabilir durumda kalır. Tek ihtiyacınız olan giriş bilgileriniz ve kripto para birimlerinizi dünyanın herhangi bir yerine saniyeler içinde gönderip alabilirsiniz.

donanım cüzdanı-7
donanım cüzdanı-8

Nasıl bir donanım cüzdanı seçmeliyiz?

bulundurun. Donanım bitcoin cüzdanlarından biri, yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı ve garip gelebilir ve daha deneyimli kullanıcılar için oldukça tatmin edici olabilir.

Güvenlik özellikleri: Cüzdanın iki faktörlü kimlik doğrulama ve çoklu imza sunup sunmadığını kontrol edin. Kurtarma cümlesi (Seed) gibi bir yedekleme özelliği var mı, yok mu? Bunlar, donanım cüzdanlarının güvenlik gereksinimleridir.

Kullanıcı Arayüzü ve Kullanım Kolaylığı: Bazı cüzdanlar yeni başlayanlar için, diğerleri ise daha ileri düzey kullanıcılar için daha uygundur. Öncelikle bu konuyu araştırın ve diğer kullanıcıların görüşlerini okuyun ki satın aldıktan sonra pişman olmayın.Desteklenen Para Birimleri: Bir cüzdan satın almadan önce, düşündüğünüz cüzdanın saklamayı planladığınız dijital para birimlerini desteklediğinden emin olun. Tüm cüzdanlar tüm kripto para birimlerini desteklemez.

Desteklenen İşletim Sistemleri: Tüm cüzdanlar tüm işletim sistemleriyle uyumlu değildir;Bu nedenle, satın almadan önce cüzdanın bilgisayarınızla uyumluluğunu kontrol edin.

Platform Uyumluluğu: Cüzdanı her zaman kullandığınız borsalara bağlayabilir misiniz? Cüzdan, Dapp ve DEX’inizle çalışıyor mu?

Taşınabilirlik: Günlük olarak cüzdanınızı taşımanın sizin için ne kadar kolay olduğunu kontrol edin. Günlük olarak dijital para birimleri kullanmayı ve ödemelerinizi bunlarla yapmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı iyi bir seçim değildir.

İtibar: Cüzdan üreticisi şirketin itibarı ve geçmişi çok önemlidir; Bu nedenle, satın almadan önce müşterilerin görüşlerini ve cüzdanı yapan şirketin gerçekliğini kontrol edin.

Donanım cüzdanımızı kaybedersek ne yapmalıyız?Donanım cüzdanlarını kullanmanın olumlu yönlerinden biri, donanım cüzdanınızın kaybolması, hasar görmesi ve hatta çalınması durumunda dijital varlıklarınızın kaybolmamasıdır.Tüm donanım cüzdanları, bazen kağıt cüzdanlar olarak bilinen tohum kurtarma koşullarıyla satılır. başlangıç ​​zamanındaDonanım cüzdanı, kullanıcıya cüzdanın yedek kopyası olan ve not edilmesi ve güvenli bir yerde saklanması gereken bir dizi (12 veya 24) kurtarma kelimesi verilir. Donanım cüzdanı çalınırsa veya hasar görürse, varlıklara yeniden erişim kazanmak için bu 12 veya 24 kelimeyi yazılım cüzdanına girmeniz yeterlidir. Bu özellik, kullanıcılar için daha fazla gönül rahatlığı sağlar.Ancak, kurtarma parolanızı güvenli bir yerde saklamanız önemlidir. Birisi kurtarma ifadenize erişirse, kripto para biriminizin tamamını geri çekebilir. Birçok kripto para birimi kullanıcısı, soğuk cüzdanlarını ve kurtarma ifadelerini ayrı konumlarda tutmayı tercih eder, böylece birinin kazara kaybolması veya ele geçirilmesi durumunda diğeri güvenli bir yerde kalır.

donanım cüzdanı
donanım cüzdanı-11

Donanım cüzdanlarının avantajları ve dezavantajları

Dünyadaki herhangi bir ürün gibi soğuk cüzdanların da avantajları ve dezavantajları vardır. Ardından, bu cüzdanların önemli avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Avantajları :

Dijital varlıkları kontrol etme yeteneği: Donanım cüzdanları, özel anahtarlarınızı yönetmenize ve paranızın tam mülkiyetini ve kontrolünü almanıza olanak tanır. Aslında, sermayenizin yönetiminde hiçbir üçüncü şahıs yer almaz.

Maksimum Güvenlik: Donanım cüzdanları, güvenlik ve tüketici memnuniyeti açısından zamanın testinden geçmiştir. Güvenlik uzmanları bu cüzdanlardaki güvenlik açıklarını bildirdiğinde, geliştiriciler sorunu hemen çözer. Özel anahtarlar her zaman çevrimdışı tutulduğu için kötü amaçlı yazılımlara karşı bağışıklıdır; Cihazın arızalı olduğu durumlar hariç.

Yedekleme seçenekleri: Cüzdanınızı kaybederseniz, özel anahtarı yeniden oluşturmak ve cüzdanınıza erişimi geri yüklemek için kurtarma bildirimini kullanabilirsiniz.Paranızı başka bir cüzdan kullanarak kullanın.

 

Dezavantajları:

Başlangıç ​​maliyeti: Hiç şüphe yok ki bu cüzdanların kullanımı pahalıdır. Gerçek şu ki, donanım cüzdanları pahalıdır.

Kullanıcı deneyimi: Donanım cüzdanlarını kurma ve kullanma süreci yeni başlayanlar için çok zor olabilir; Bu nedenle, yazılım cüzdanlarının kullanımı donanım cüzdanlarından çok daha kolaydır.

Günlük traderlar için kullanım zorluğu: Donanım cüzdanları günlük işlemler için uygun değildir; Çünkü kriptonuza erişmeden önce onları fiziksel olarak cihaza bağlamanızı gerektirirler. Donanım cüzdanları, varlıklarını günlük ticaret için değil, uzun vadeli tutmayı planlayanlar için uygundur. Günde birçok kez sallanan ve birçok alım satım pozisyonu açan bir tüccarsanız, bir donanım cüzdanı kullanmak mantıklı olmayacaktır.

Donanım cüzdanı-11
Donanım cüzdanı-12

özetle

Sermayenizin büyük bir bölümünü dijital para birimine ayırdıysanız veya varlıklarınızı uzun vadeli tutmayı planlıyorsanız ve daha da basiti yazılım cüzdanlarının güvenliğinin sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız donanım cüzdanı doğru bir seçimdir. Aslında, donanım cüzdanlarının sınırlamaları, kullanıcılara sağladıkları birçok olasılığa kıyasla önemsizdir. Uygun donanım, tercihlerinize, cüzdan güvenliğine, desteklenen para birimlerine ve üreticinin itibarına ve orijinalliğine dikkat edin.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..