merkezi olmayan borsalar

Merkezi olmayan borsa nasıl kullanılır?

Merkezi olmayan borsaları kullanmak için kayıt olmak ve bir e-posta girmek gerekli değildir ve söz konusu borsanın akıllı sözleşmesiyle uyumlu bir cüzdanınızın olması ve bunu platforma bağlamanız yeterlidir. İlk adım, blockchain ağınızı seçmektir; Çünkü farklı ağların ücretleri işlemler için farklıdır. Bir sonraki adım, o ağla uyumlu bir cüzdan seçmek ve cüzdana bazı tokenlar yatırmak. Her bir blockchain ağında ücret ödemek için yerel dijital para birimi kullanılır. Bir tarayıcı uzantısına sahip olan cüzdanlar, kullanıcıların merkezi olmayan borsalar gibi merkezi olmayan uygulamalara (dApps) erişmesini çok kolaylaştırır. Bu uzantıları tarayıcıya kolayca yükleyebilir ve içindeki hatırlatma ifadesini kullanarak cüzdanı geri alabilirsiniz. Hatta kurduktan sonra tarayıcıda yeni bir cüzdan oluşturabilir ve eklentide bir şifre oluşturarak güvenliğini artırabilirsiniz. Bazı cüzdanlar, tarayıcısı olan mobil yazılımları da kullanır. Bu yazılımları kullanarak aynı cep telefonu üzerinden merkezi olmayan borsalara girebilirsiniz. Çantanın özelliklerinden biriPara, onları bir cihazdan diğerine aktarabilmenizdir.İstediğiniz cüzdanı kurduktan sonra, bir sonraki adım, seçtiğiniz blockchain jetonunu merkezi borsalardan satın almak ve cüzdanınıza yatırmak. Kendi ağından başka bir ağa token göndermemeniz gerektiğini unutmayınız; Çünkü o zaman artık onları kurtaramazsın. Jetonu cüzdana yatırdıktan sonra, merkezi olmayan değişim platformuna bağlamak ve ticarete başlamak için “Cüzdanı Bağla” seçeneğini kullanın.

Merkezi ve merkezi olmayan borsa-1
Merkezi ve merkezi olmayan borsa-2

Merkezi olmayan borsanın avantajları ve dezavantajları

çok çeşitli

 Piyasaya sürüldüğünde başarılı olması beklenen bir token bulmak istiyorsanız, bakılacak yer merkezi olmayan borsalardır. Merkezi olmayan borsalar, en ünlüsünden en belirsizine kadar sayısız token sunar. Bunun nedeni, herkesin Ethereum gibi blok zincir üzerinde bir token ve bunun için bir likidite havuzu oluşturabilmesidir.

Bir likidite havuzu oluşturulduğunda, herkes içindeki o tokeni alıp satabilir; Bu nedenle, merkezi olmayan borsalarda çok çeşitli denetlenmiş ve denetlenmemiş projeler sunulmaktadır. Bu nedenle, satın alacaksanız, tam bir dikkatle yapmalısınız.

Bilgisayar korsanı saldırıları riskini azaltma

 Merkezi olmayan borsalarda alınıp satılan dijital para birimleri, insanların kendi cüzdanlarında tutulur; Bu nedenle teorik olarak hacker saldırılarına karşı daha az savunmasızdırlar.

anonimlik 

Daha önce de söylediğimiz gibi merkezi olmayan borsalarda kullanıcıların kimlik bilgilerinin duyurulmasına gerek yoktur. Bu borsalarda kullanıcılar sadece dijital para cüzdanlarını platforma bağlayarak işlem yapabilirler.

Gelişmekte olan ülkelerde uygulama 

Merkezi olmayan borsalar tarafından sağlanan eşler arası borç verme ve hızlı, anonim işlemler, bu platformları gelişmekte olan ülkelerde popüler hale getirdi. Bu ülkelerin bazılarında güçlü bir bankacılık altyapısı yoktur; Ancak merkezi olmayan borsalar sayesinde cep telefonu ve interneti olan herkes bu platformların hizmetlerinden yararlanabilir.

Karmaşık kullanıcı arabirimi 

Merkezi olmayan borsaları kullanmak özel bilgi gerektirir ve bu platformların kullanıcı arayüzleri genellikle karmaşıktır. Kullanıcıların bu borsalarla çalışmak için biraz araştırma yapması gerekiyor; Platformların kendileri, bunların nasıl kullanılacağına dair fazla rehberlik sağlamazken. Bu nedenle, kullanıcılar bu platformları diğer web sitelerinde nasıl kullanacaklarına dair talimatlar aramalıdır. Merkezi olmayan borsaları kullanırken telafisi mümkün olmayan bir hata yapmamak için çok dikkatli olmalısınız. Örneğin kripto paranızı yanlış adrese gönderirseniz geri alamazsınız. Diğer bir problem ise daha önce açıkladığımız kalıcı olmayan kayıptır ve bu yazıda hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Akıllı sözleşmelerin güvenlik açığı

 Herhangi bir DeFi protokolünün güvenliği, onu uygulayan akıllı sözleşmenin güvenliğine bağlıdır. Programlama kodları, birçok teste rağmen, istismar edilebilecek deliklere sahip olabilir. Bu açıklardan yararlanan bilgisayar korsanları, yatırımcıların belirteçlerinin kaybına yol açabilir. Akıllı sözleşmeler, normal koşullar altında yapmaya programlandıkları şeyi yapacak şekilde programlanmıştır; Ancak geliştiriciler, tüm olayları ve insan faktörlerini ve bilgisayar korsanı saldırılarını tahmin edemez.

Riskli tokenler

 Merkezi olmayan borsalarda, birçoğunun arkasında dolandırıcılık projeleri ve planları olan çok çeşitli denetlenmemiş jetonlar görülebilir. Bazen aniden popüler olan bir tokenin yaratıcıları, aynı türden çok sayıda yeni token çıkarır ve kendileri için kar elde etmek için bunları likidite havuzuna koyar. Ancak bu, o tokenin değerinin aniden düşmesine neden olacaktır; Dijital para birimleri dünyasında Rug Pull olarak adlandırılan bir olay. Bununla birlikte, bir belirteç satın almadan veya aşina olmadığınız bir protokol kullanmadan önce araştırmanızı yapın. Teknik incelemeyi okumak ve Twitter veya Discord’daki geliştirici hesaplarına göz atmak ve projelerin denetimlerini kontrol etmek araştırmanızın bir parçası olabilir.

Merkezi ve merkezi olmayan borsa-3
Merkezi ve merkezi olmayan borsa-4

En iyi merkezi olmayan borsalar

Aşağıda, 2023 senesinin en iyi merkezi olmayan borsasını tanıtıyoruz.

uniswap
uniswap-2

Uniswap

UniSwap, çok popüler hale gelen ilk merkezi olmayan borsaydı. Bu alıma işlem hacmindeki artış eşlik etti ve söz konusu platformu ünlü dijital para borsaları arasına yerleştirdi. Ethereum blok zincirinde geliştirilen bu borsa, otomatik bir piyasa yapıcı modeli kullanır ve birkaç kez güncellenmiştir.

pancakeswap
pancakeswap-2

PancakeSwap

Pancake Swap, Binance Smart Chain’deki en popüler merkezi olmayan borsadır. Bu borsa, BEP20 tipi tokenleri destekler ve ayrıca NFT alıp satma imkanı sağlar.

curve
curve-2

Curve

Crow protokolü, istikrarlı paraları ve yakın bir fiyatı olan diğer belirteçleri değiş tokuş etmek için kullanılan bir platformdur. Bu platformda işlem ücreti %0,04 olup, bunun yarısı likidite sağlayıcılara, diğer yarısı da hissedarlara ödenmektedir. Ekip, Ethereum blok zincirinde başlatıldı; Ancak şimdi Olench, Polygon, Phantom ve birkaç ikinci katman çözümü dahil olmak üzere diğer blok zincirlerine genişletildi.

 

sushiswap
sushiswap-2

SushiSwap, UniSwap protokolünün değiştirilmiş bir versiyonudur ve birden çok blok zincirinden ve ikinci katman platformlarından belirteç alışverişini sağlar. SushiSwap, Olunch, Phantom, Harmony ve Celo ağlarındaki ilk merkezi olmayan borsalardan ve birden fazla blok zincirinde etkinleştirilen ilk platformlardan biridir.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..