fomo

FOMO NEDİR?

Bu yazıda FOMO nedir? FOMO kavramı veya dijital para finans piyasasındaki bir fırsatı kaybetme korkusu ve FOMO’nun dijital para piyasasındaki etkisi ile ilgili bilgileri inceleyeceğiz, peki dijital para birimi ile ilgili kavramların bu alanındaki bilgiler nelerdir? sahip olmak Hepimiz hayatta kaybetme korkusuyla bir şeyler satın aldığımızı ve çok fazla kayıp yaşadığımızı deneyimledik. Çoğu insan onları doğru zamanda başkalarının sözleri yüzünden satar ve kayıplarımızı artırır.Ne yazık ki deneyimler, FOMO’nun duygusal bir tepkiye neden olabileceğini ve onları düşük karlı ve daha fazla kayıplı yatırımlara yönlendirebileceğini gösteriyor. Bazen fomo nedeniyle yapılan yatırımlardan kaynaklanan kayıplar o kadar fazladır ki, telafi etmek için insanı tepki vermeye zorlar. Ancak bu tepkilerin hiçbiri olması gerektiği gibi işlemez ve yanlış bir yatırım davranışı kısır döngüsü başlar.

fomo nedir-1
fomo nedir-2

FOMO'nun Konsepti Nedir?

Bir şeyi kaçırma korkusu veya FOMO, diğer insanların sizden daha çok eğlendiği, daha iyi bir hayat yaşadığı ve daha iyi şeyler deneyimlediği hissidir. Bu korku benlik saygısını güçlü bir şekilde etkiler. FOMO, genellikle Instagram gibi sosyal medya tarafından şiddetlenir. Bu durumda kişi geride kaldığını ve yalnız kaldığını hisseder ve başkalarının önemli faaliyetlerde bulunduğunu düşünür. Fumo, şu anda yapıyor olabileceğiniz daha iyi şeyler olabileceği anlamına gelmez, ancak diğer herkesin deneyimlediği önemli bir şeyi kaçırıyormuşsunuz hissidir ve bu herhangi bir şey olabilir.

FOMO kavramı veya dijital para birimi finans piyasasında bir fırsatı kaybetme korkusu:

Kaybetme korkusu terimi, ilk olarak 2000 yılında Dr. Dan Herman tarafından önerilen bir kavramdır. Bununla birlikte, fomo kısaltması birkaç yıl sonra 2004’te Patrick McGuinness tarafından Amerikan dergisi The Harbus’ta yayınlanan bir fikir yazısında icat edildi. Bu kavram, herkesin benzersizlikle olumlu bir deneyim yaşadığı, ancak sizin bir fırsatı kaçırdığınız düşüncesini ifade eder. Fomo, sosyal medyada çok yaygın bir olgudur ve diğer insanların hayatlarının olumlu ve faydalı deneyimlenmesi aracından kaynaklanır. Borsa ve dijital para birimi gibi finansal piyasada FOMO, bir yatırımcının bir yatırım fırsatını veya karlı bir işlemi kaybettiğinde duyduğu korkuyu ifade eder. Bir varlığın fiyatı nispeten kısa bir süre içinde önemli ölçüde arttığında fomo hissi daha yaygındır.

Örneğin, sahibi olmadığınız bir dijital para biriminin fiyat artışını gördüğünüzde FOMO yaşayabilirsiniz. Bu yükselen yeşil çubuğu görmek, bazı insanları yükselen herhangi bir kripto para birimini satın almaya korkutmak için yeterlidir. Bu duygu bazen bazı insanları piyasalardan varlıklarını çekip soğuk cüzdanlara aktarmaya bile zorluyor. FOMO’ya yapılan vurgu, karlı bir kripto para birimi satın alma fırsatını kaybetme korkusuna atıfta bulunsa da, bunun tersi de olabilir. Bitcoin fiyatındaki ani düşüşün çeşitli nedenleri olabilir. Hükümet düzenlemelerinin fısıltıları birçok insanı satmaya yeter.

fomo nedir-3
fomo nedir-4

Dijital para birimi de dahil olmak üzere ekonomik piyasalarda FOMO'nun yaratılmasının nedeni:

Kaybetme korkusu ya da dijital para birimi FOMO, insanlarda çeşitli sebeplerle karşımıza çıkabiliyor. Bir dijital para tüccarında FOMO’ya neden olan en önemli faktörler şunları içerir:

  •  Piyasa istikrarsızlığı:Dijital para piyasası hızlı iniş çıkışlar yaşar ve bu nedenle tüccarlar, gizli fırsatları kaçırmamak için dijital para birimi alıp satmaya teşvik edilir.
  • Haberler ve söylentiler:Dijital para birimi FOMO’ya neden olan en önemli faktörlerden biri haberler ve söylentilerdir. 
  • Çok Kazanç Sağlamak:Bazı traderler kendi işlemlerinde çok fazla kazanç elde edip bu kazançların kalıcı olduğu izlenimine kapılırlar ve bu nedenle olası fırsatları kaçırmamak için yeni işlemlere girerler. Ancak bu, işlemlerin karlılığı sonsuza kadar sürmez.
fomo nedir-7
fomo nedir-8

FOMO'nun dijital para piyasası üzerindeki etkisi

Dijital para piyasası, farklı kişilerde FOMO oluşturmaya en yatkın pazarlardan biridir. Bu nedenle, birçok kişi, pazarda iyi bir büyüme kaydettikten sonra, büyümeye devam etmeyi ve yüzde birkaç bin oranında büyük karlar elde etmeyi bekliyor. Dolayısıyla bu kişilerde FOMO alma fırsatını kaybetme korkusu yaratılır ve duyguların mantığa üstün gelmesine ve bunun sonucunda yanlış karar vermelerine neden olur. Dijital para piyasasında birçok kişi Bitcoin fiyatının 100 bin ve üzerine çıkmasını bekliyor.Dijital para piyasasının koşulları ve çok yüksek FOMO’su fiyat dalgalanmalarının artmasına neden oldu. Bir günde bitcoin fiyatı %10’dan fazla arttığında birçok kişi fomo alıyor ve döviz piyasasının ellerinden çıktığını düşünüyor ve bitcoin fiyatının 100 bin dolara ulaştığı konusunda akıllarında tuttukları kârla baş başa kalıyor. Dolayısıyla duygular hakim oluyor ve bu insanlar, Bitcoin fiyatının 2022’nin başından beri nötr bir trendde olduğundan ve piyasanın yerinde olduğundan habersiz tam da en yüksek fiyatlardan alım yapıyor!

özetle

Yazımızda bu alanda bilgi sahibi olmanız için FOMO kavramı veya dijital para finans piyasasındaki bir fırsatı kaybetme korkusu ve FOMO’nun dijital para piyasasındaki etkisi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Hepimiz hayatta kaybetme korkusuyla bir şeyler satın aldığımızı ve çok fazla kayıp yaşadığımızı deneyimledik. Dediğimiz gibi bir şeyleri kaçırma korkusu ya da FOMO, diğer insanların sizden daha çok eğlendiği, daha iyi bir hayat yaşadığı ve daha iyi şeyler yaşadığı hissidir. Bu korku benlik saygısını güçlü bir şekilde etkiler. FOMO, genellikle Instagram gibi sosyal medya tarafından şiddetlenir. Bu durumda kişi geride kaldığını ve yalnız kaldığını hisseder ve başkalarının önemli faaliyetlerde bulunduğunu düşünür.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..