Memo

Memo nedir?

Dijital para işlemlerinde memo’nun önemi

Dijital paraların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve kripto paraların yüksek kabulü, bazı borsaların ve kripto para projelerinin işlemleri tanımlamak ve gerçekleştirmek için daha fazla araç kullanmasına neden olmuştur. Bu araçlardan biri, Memo ya da Hedef Etiketi (Destination Tag) olarak bilinen özelliktir ve bazı dijital paralarla yapılan işlemler sırasında ilgili alanı görmüş olabilirsiniz. Yeni başlayan birçok kullanıcı, bu terimle tanışık olmadığı için bu alanı boş bırakabilir ve daha sonra hiçbir işlem yapılmadığını ve aslında kendi fonlarını kaybettiklerini fark edebilir. Peki, Memo nedir ve neden kullanmak gereklidir?

Basit bir ifadeyle, Memo, sadece kripto para adresini girmenin yeterli olmadığı işlemleri tanımlamak için kullanılır. Bu yazının sonuna kadar bizimle birlikte kalın ve Memo’nun tanıtımına ve kripto para işlemlerindeki öneminin incelenmesine daha fazla odaklanalım.

Memo'nun kullanılması neden gerekli?

Memo, özellikle merkezi olmayan borsalar gibi tek bir adresi paylaşan ve işlemleri doğru hesaplara yönlendirmek için ek bilgiye ihtiyaç duyan platformlar için önemlidir.

Dijital paralar için Memo ya da Hedef Etiketi teknolojisine sahip olanlar söz konusu olduğunda, çoğu merkezi borsa (Coinbase ve Binance gibi) tüm yatırımcılar için ortak bir cüzdan adresi kullanır. Bu borsalar milyonlarca kullanıcıya sahiptir ve her biri için blockchain’de ayrı bir cüzdan oluşturmak oldukça maliyetli bir iştir. Bunun yerine, her kullanıcıya özgü bir Memo atanır; bu, harfler ve rakamlardan oluşan benzersiz bir dizi olup, fonların hangi bireysel hesaba yatırılması gerektiğini belirlemek için kullanılır. Dolayısıyla:

Cüzdan Adresi + Benzersiz Memo ya da Hedef Etiketi = Doğru alıcı.

Aşağıdaki dijital paralar Memo teknolojisini kullanmaktadır:

Cosmos (ATOM): Sadece sayı içerir,

EOS (EOS): Sadece sayı içerir,

Hedera (HBAR): Sadece sayı içerir,

Stacks (STX): Hem harf hem de sayı içerir,

Stellar (XLM): Hem harf hem de sayı içerir,

Ripple (XRP): Sadece sayı içerir,

Binance Coin (BNB) BEP2 ağı üzerinde: Sadece sayı içerir.

Memo kullanmanın gerekli olmadığı tek istisna, dijital paralarınızı özel bir kripto para cüzdanına (veya muhafaza edilen cüzdan) gönderirken gerçekleşir. Özel bir cüzdan, kullanıcılara kendi özel ve genel anahtarlarını tam kontrol altında tutma imkanı sunar. Oysa ki, CoinBase gibi merkezi borsalardaki kullanıcı hesapları böyle bir özellik sunmamaktadır.

Özel cüzdanlara örnekler şunlardır (ancak bunlarla sınırlı değildir):

Masaüstü: Bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza indirilip kurulan cüzdanlar.

Donanım: USB gibi bir donanım cihazı olarak sunulan ve dijital paraları çevrimdışı olarak saklayan cüzdanlar.

Dolayısıyla, Memo teknolojisini kullanan bir dijital parayı, CoinBase gibi bir borsaya göndermek istiyorsanız, doğru Memo veya Hedef Etiketini girmelisiniz (bu dijital parayı almak için hem adres hem de memo gereklidir. Memo girmeden veya yanlış bir memo ile paranızı gönderirseniz, paranız hesabınıza yatırılamaz). Ancak, dijital paralarınızı CoinBase’den özel bir cüzdana gönderirken, memo’ya ihtiyaç duymayabilirsiniz.

memo nedir
memo işlem ücreti

Eğer Memo alanını doldurmadan bir dijital parayı Memo teknolojisini kullanan bir borsaya gönderirseniz, borsa aynı kripto parayı paylaşan çok sayıda kullanıcısı olduğu için, paranın hangi müşteri tarafından gönderildiğini anlayamaz. Bu durumda, paranızı kaybetme riskiniz bulunmaktadır.

 

Aksine, eğer bir işlemi kişisel cüzdanınıza göndermek istediğinizde Memo alanını doldurmasanız bile, herhangi bir sorun yaşanmaz. Bunun nedeni, cüzdanınızın paylaşılan olmaması ve sadece bir müşterinin olmasıdır: siz.

 

Çoğu durumda, bir dijital paranın Memo’sunu bulmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Paranızı göndermek istediğiniz kripto para borsasına giriş yapın.
  2. Cüzdanınıza gidin ve “Al” veya “Yatır” seçeneğini belirleyin.
  3. İlgili dijital parayı bulun.
  4. Bu aşamada, Memo’nuzu görebilirsini

Binance borsasında Memo’nuzu bulmak için:

  1. Sağ üst köşede bulunan cüzdan simgesini seçin.
  2. “Fiat & Spot” bölümüne gidin.

Burada ilgili kripto paranın yanında “Deposit” (Yatır) seçeneğini bulun ve tıklayın. Ardından, ekranda hem cüzdan adresi hem de Memo’nuz (eğer gerekliyse) görünecektir. Bu bilgileri dijital paranızı gönderirken kullanmalısınız.

memo skalerblite
memo
memo izlenebilirlik

Bu makalede, digital para işlemlerinde Memo kullanımının tanıtımı ve önemi anlatılmıştır.

Söylendiği gibi, Memo, bazı dijital paralar için önemli bir bölümdür. Bir yandan, bazı kripto para borsaları birden fazla veya hatta yüzlerce kullanıcıya ait tek bir adres ataması yaparak maliyetlerini azaltmaya çalışır. Bu nedenle, borsa hangi para hangi kullanıcı tarafından gönderildiğini anlamalıdır, bu da tekil bir tanımlayıcıya ya da yine Memo’ya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, para güvenliğini korumak için, Memo teknolojisini kullanan dijital paralar için gelecekteki işlemlerinizde Memo alanını doldurmayı unutmayın!

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..