Teknik analiz

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, dijital para birimi piyasalarında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve tüm işlemlerin teknik analizlere dayandığı söylenebilir. Aslında teknik analiz veya teknik inceleme, bir dijital para biriminin fiyat ve piyasa eğilimini geçmiş fiyat ve eğilimlere dayanarak tahmin etmek için bir yöntemdir. Bu yöntem, gerçek arz talep temelli piyasalarda kullanılır ve bir dijital para biriminin geçmişte gösterdiği davranışa dayanarak gelecekte muhtemelen aynı davranışı sergileyeceği varsayılır. Çünkü piyasa her zaman kendi trend ve hareketlerini tekrar eder ve ne zaman olacağı belli değildir.

Teknik analizin diğer bir basit tanımı, dijital para birimi grafiklerinde giriş ve çıkış noktalarını bulmak için bir sanattır ve finansal piyasada kazanç elde etmek için kullanılır. Bu analiz, herhangi bir fiyat geçmişi olan bir varlık üzerinde gerçekleştirilebilir ve hassas noktaları ve destek ve direnç seviyelerini bulmayı sağlar.

Teknik analiz, göstergeler adı verilen araçlar kullanılarak bir grafik üzerinde gerçekleştirilir ve her bir gösterge belirli özelliklere sahiptir. Bu göstergeler, bir grafik analizinde oldukça etkili olup analistin en iyi sonucu elde etmesine yardımcı olur. Bu göstergeler, matematiksel formüller kullanarak grafikte görülemeyen verileri sunarlar ve bu araçlar analistlere yardımcı olur.

Teknik analiz nedir
Teknik analiz öğrenme

Teknik Analiz Tarihi

Teknik analiz ilk olarak 17. yüzyılda Hollanda’da ve 18. yüzyılda Japonya’da kullanılmaya başlandı. Modern teknik analizin yeni ve çağdaş şekli Charles Dow tarafından, ekonomik gösterge endeksi yaratıcısı tarafından oluşturuldu. Bu teknik analizin ilk kullanımı Earle Dow tarafından ekonomide gerçekleştirildi. Bu kişi Wall Street Journal’ın kurucusudur. Bu endeks hala bazı eksikliklere sahip olsa da, en önemli ekonomik gösterge olarak kabul edilir. Bay Dow, varlıklar arasında benzer fiyat hareketlerini anlayan kişiler arasında yer almaktadır. Bu hareketler, belirli bir trendi takip eden hareketlerdi. O’nun elde ettiği başarılar Dow Teorisi olarak adlandırılmaktadır ve aslında bugünkü teknik analizin temelini oluşturmaktadır.

Teknik analiz trade
Teknik analiz kursu

Neden Teknik Analiz Kullanılmalı?

Yukarıda teknik analizin tanımına bakarak anlıyoruz ki, dijital para birimi piyasası bir finans platformudur ve her bir varlık fiyat grafiği ve geçmişi ile birlikte gelir. Bu grafikler analiz edilebilir ve bir varlığın hareketlerini gelecekte öngörmek mümkündür. Bu tahminler, traderların farklı bir bakış açısıyla ve daha fazla güvenle yatırım yapmasına yardımcı olur.

Herhangi bir şey yapmadan önce araştırmanızı tamamlamanız gerekir, çünkü sadece bir işi yapmak mümkün değildir. Dijital para birimlerine yatırım yapmak için de gelecekteki eğilimleri araştırmak ve analiz etmek gerekiyor, böylece bu sermaye piyasasında rahatça yatırım yapabilirsiniz. Bu piyasa çok karmaşık ve risklidir. Burada teknik analizden yararlanarak, bir varlığın fiyat trendini kendi geçmişine dayanarak inceleyebilir ve o para biriminin gelecekteki hareketlerinin bir tahminini anlayabilirsiniz. Elbette her zaman teknik analiz yararlı olmayabilir ve piyasada meydana gelen haberler ve olaylar nedeniyle, analizimiz farklı olabilir.

Teknik analiz ayfinans
Teknik analiz zorluğu

3 temel teknik analiz prensibi

Bu yeni piyasa, dünya genelinde henüz yeni keşfedilmeye başlandığından, dijital para birimi fiyatları dış etkenler, dünya ekonomisine ilişkin haberler ve dahili faktörler nedeniyle hızla değişmektedir. Bu nedenle, dijital para birimi fiyatlarının değişimleri, yalnızca bu ilkelerin etkisini yansıtabilir ve temel analiz taraftarlarının düşüncesinin aksine, teknik analizde bağımsız bir şekilde dijital para birimi fiyatını hesaplamak gerekli değildir. Sadece geçmiş fiyat dalgalanmalarının trendini incelemek ve dijital para birimi fiyatının gelecekteki trendini geçmişine dayanarak öngörmek yeterlidir. Bu makalede, bu üç prensiple daha yakından tanışacaksınız.

Fiyat

Bir varlığın fiyatı her şeyi temsil eder ve fiyat, teknik analiz için temel olarak ele alınabilir. Bu tür bir analizde, her şey arz ve taleple ilgilidir, ancak bu yöntemin bir sorunu vardır; temel haberlere dikkat edilmez ve sadece fiyat grafiği dikkate alınır. Teknik analistler, ekonomik faktörler, varlık psikolojisi ve diğer fiyat belirleyici maddeler gibi birçok faktörün bir dijital para birimi fiyatını belirlediğine inanırlar. Bu teori, fiyat grafiği analizi olarak kabul edilir ve piyasada arz ve talebin sonucudur.

Fiyat hareketleri

Tüm dijital para birimleri bir fiyat grafiği içerir ve bu grafik bir trende sahiptir. Fiyat grafiğinin amacı, geçmiş trendi tanımak ve trendin gelecekteki hareket yönünü tahmin etmektir. Başka bir teori de şudur: fiyatlar hareketleri trendlere göre takip ederler ve yani fiyatlar, mevcut trendlerini korumayı ve yönlerini değiştirmemeyi tercih ederler. Bu basitçe, fiyatların kendi mevcut trendine uygun hareket etmeye devam ettiği ve çizgiye çarpıncaya kadar devam edeceği ve tepki göstereceği anlamına gelir. Bu durum, teknik analistlerin trendlerin dış etkenler tarafından etkilenmediği sürece kendi yönlerini korumaya devam ettiklerine inanmalarına neden olmuştur.

Fiyat hareketleri tekrarlanır

Teknik analizde var olan diğer bir ilke de, tarihin tekrarlamaya meyilli olduğudur. Kripto para birimleri teknik analiziyle ilgili tartışma ve davranışlar insan davranışlarına çok benzemektedir. Yinelemeye meyilli olan trendler ve fiyatlar vardır. Örneğin, yıllar önce çizilmiş olan grafik desenleri, o dönemdeki psikolojik faktörlerin fiyat trendleri üzerindeki etkisini tam olarak yansıtmaktadır.

Grafikler piyasanın davranışını ve psikolojisini tamamen açık bir şekilde gösterir ve geçmişte iyi bir performans sergilemiş bir desenin gelecekte de iyi bir performans gösterme olasılığı vardır. Temel olarak, psikolojik ilkelerin temeline dayandığından, bu desenlerin sabit bir prensip olarak kabul edilmesi ve güvenilir bulunması yaygındır.

Basitçe söylemek gerekirse, tarih tekrarlanır ve bu, bir dijital para biriminin gelecekteki trendlerini ve fiyatını tahmin ederek yatırım yapmak için kritik bir unsurdur.

Teknik analiz btc
Teknik analiz dersleri

Teknik analizin avantajlari

Teknik analizin ilk olumlu özelliği, fiyata odaklanmasıdır. Gelecekteki fiyatların tahmin edilmesi amaçlandığında, fiyat değişikliklerine odaklanmak mantıklı görünmektedir. Ayrıca, fiyata odaklanarak, analistler otomatik olarak gelecekteki fiyat belirleme yöntemlerine dikkat edeceklerdir. Bu yöntemde, piyasanın bir parçası olmak için fiyat değişikliklerini takip etmek gerekir.

İkinci avantaj, arz ve taleptir. Çoğu analist, bir hissenin açılış fiyatı, kapanış fiyatı, en yüksek ve en düşük fiyatını inceleyecektir çünkü her bir bölümde gizli bilgiler vardır ve bir arada dikkate alındığında, bir varlığın fiyatına arz ve talebin etkileri gösterilir.

Üçüncü özellik destek ve dirençtir. Basit fiyat grafiklerinin temel analizi, destek veya direnç seviyelerinin çok iyi tanınmasına izin verebilir. Bu parametreler genellikle belirli bir alım satım aralığı nedeniyle belirlenir ve bu, fiyat aralığında arz ve talebin dengeye geldiğini gösterir.

Teknik analizin dezavantajları

Bu özelliklerin hepsi, teknik analizin yatırımcılara sunduğu avantajları gösteriyor. Ancak, teknik analizin bazı dezavantajları da vardır. Öncelikle, analistlerin kişisel eğilimleri ve davranışları, analizlerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, bir grafik analiz edilirken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Bir analistin belirli bir dijital varlığa özel bir eğilimi varsa, tüm analizleri bu önyargı altında olabilir.

İkinci dezavantaj, farklı yorumlar ve görüşlerin varlığıdır. Her iki analist de aynı grafik üzerinde çalışırken, farklı sonuçlara varabilirler. İkisi de kendi analizlerinin doğruluğunu kanıtlamak için iyi nedenlere sahip olabilirler.

Üçüncü dezavantaj, teknik analizin yavaş yanıt vermesidir. Bu yöntem, piyasaların gecikmeli tepkisinden dolayı eleştirilir. Bir fiyat trendi belirlendikten sonra, çok sayıda fiyat hareketi gerçekleşir. Bu değişikliklerden sonra, artık risk çok yüksek olmadığından, karlılık oranı da çok yüksek değildir.

Sonuç olarak, teknik analiz, finansal piyasalarda en uygulanabilir yöntemlerden biridir. Bu yöntem, dünya genelindeki tüm finansal piyasalarda uygulanabilir ve farklı yöntemlerle uygulanabilir. Ancak, dijital varlıklar piyasasında teknik analizin uygulanması biraz farklıdır. Dijital varlıklar piyasası, son yıllarda gösterdiği yüksek fiyat dalgalanmaları nedeniyle en karmaşık sermaye piyasalarından biridir. Bu nedenle, bu alanda faaliyet göstermek için teknik analiz konusunda çok yüksek bir düzeyde uzmanlaşmak gerekir.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..