Vadeli işlemler

Vadeli işlemlerde kaldıraç( leverage) nedir?

Yenilikçi kavramlar, özellikle kaldıraçlı işlemler gibi leverage işlemleri, yeni başlayanlar için çekici ancak zorlayıcı olabilir. Kripto ve blockchain kavramlarına hakim olmak, dijital para birimlerinde kaldıraçlı işlemler konusunu anlamak için gereklidir. Bu nedenle, önce kısaca bu iki kavram hakkında konuşacağız ve ardından kripto para birimlerinde leverage ile ilgili konulara geçeceğiz. Eğer siz de bu konuya ilgi duyuyorsanız, bize makalenin sonuna kadar eşlik edin.

Vadeli işlemler kaldıraç
Kaldıraç

Leverage kripto işlemlerinde nedir?

Kripto para veya diğer varlıkların, sizin olmayan bir sermaye ile işlem yapılması, kaldıraçlı veya leverage işlemi olarak bilinir. Kaldıraçlı işlemler, sahip olduğunuzdan daha fazla para ile işlem yapabileceğiniz anlamına gelir, yani bu işlemlerde alım veya satım gücünüz artar. İlginç bir şekilde, bazı durumlarda müşteriler, hesap bakiyelerinin 100 katına kadar işlem yapabilirler. Unutulmamalıdır ki, bir tüccarın seçebileceği kaldıraç miktarı, kullandığı dijital para birimi borsasına bağlıdır. Genel olarak, farklı Kaldıraç oranları aşağıdaki şekilde gösterilir:

1: 5 (5x)

1:20 (20x)

1:50 (50x)

Lorij kavramını daha iyi anlamak için bu örneğe dikkat edin. Varsayalım ki Bitcoin üzerinde 10.000 dolarlık bir pozisyon açmak istiyorsunuz ancak borsa hesabınızda sadece 1.000 dolarınız var. Bu durumda, 10 kaldıraç kullanarak, borsadan 9.000 dolar kredi alabilir ve toplamda 10.000 dolarlık bir krediye sahip olarak borsada satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

short ve long ethereum
Vadeli işlemler binance

Leverage (kaldıraç) nedir ve kripto işlemlerinde nasıl kullanılır?

Başkasına ait olan sermaye ile kripto veya diğer varlıkların işlem yapılması, kaldıraçlı veya leverage işlemleri olarak bilinir. Kaldıraçlı işlemler, elinizdeki sermayeden daha fazla parayla işlem yapabilmeniz anlamına gelir, yani bu işlemlerde satın alma veya satma gücünüz artar. İlginç bir şekilde, bazı durumlarda müşteriler hesaplarında bulunan paranın 100 katına kadar işlem yapabilirler. Ancak, bir işlemci ne kadar kaldıraç kullanabileceğini seçebilmek için kullandığı dijital para borsasına bağlıdır. Genel olarak, kaldıraç oranları aşağıdaki gibi gösterilir:

1: 5 (5x)

1: 20 (20x)

1: 50 (50x)

Kaldıraç kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için şu örneğe bakalım: Diyelim ki Bitcoin’de 10.000 dolarlık bir pozisyon açmak istiyorsunuz ancak hesabınızda sadece 1.000 dolar var. Bu durumda, 1:10 kaldıraç kullanarak, borsadan 9.000 dolar kredi alabilir ve 1.000 dolarınızla birlikte toplam 10.000 dolarlık kripto para satın alabilirsiniz.

Unutulmaması gereken şey, kaldıraç hem türev işlemlerinde, hem de marj işlemlerinde, vadeli sözleşmelerde ve kaldıraçlı token’ların kullanıldığı işlemlerde kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, borsadan borç alabilmek için bir başlangıç ​​yatırımının olması gerektiğidir. Ardından borsa, ana sermayenizi teminat olarak alır. Genel olarak, kaldıraç miktarı ve açmak istediğiniz pozisyonun hacmi, gereken teminat miktarını belirler ve bu miktar marjin olarak bilinir.

Daha iyi anlamak için başka bir örnek verelim. Diyelim ki bir tüccar, 1:10 kaldıraç kullanarak 10.000 dolarlık Litecoin satın almak istiyor. Bu durumda, hesabında tutması gereken para 1/10’u yani 1.000 dolar olacaktır. Öte yandan, aynı 5.000 dolarlık Bitcoin’i 1:40 kaldıraç kullanarak satın almak isterseniz, gereken teminat miktarı sadece 125 dolar olacaktır. Bu nedenle, daha yüksek bir kaldıraç kullanmanız gerekiyorsa, daha az teminat ödemeniz gerektiği anlamına gelir, ancak riskiniz de aynı oranda artar.

Vadeli işlemler ethereum
kaldıraç nedir

Başka bir faktör, bazı traderlerin kaldıraçlı işlemlerde bahsettiği şey, her tüccarın hesabında teminat olarak sahip olduğu sermayeye ek olarak başka bir sermayeye sahip olması gerektiğidir, böylece piyasa pozisyonuna ters hareket ederse ve fiyat likidasyon noktasına yaklaşırsa, hesabına para ekleyerek pozisyonunun likidasyonundan kaçınabilir.

Unutmayın ki, trader risk ve sermaye yönetimi çerçevesinde tanımlanmadıkça, bu işlem yanlış bir yöntemdir ve kesinlikle tavsiye edilmez. Bu nedenle her pozisyon açtıktan sonra risk ve sermaye yönetimi yaparak stop-loss belirlemeniz ve işlemlerinizin likidasyonundan kaçınmanız daha iyidir.

Uzun pozisyon açtığınızda, tahmininiz fiyatın artacağı yönünde olacaktır ve kısa pozisyon açtığınızda, fiyatın düşeceği yönünde tahminde bulunursunuz. İlginç olan şey, kaldıraç kullanmak için hangi pozisyonu açmayı planladığınızın önemi olmamasıdır. Aslında, her iki pozisyonda da kaldıraç avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Kripto para piyasasının yeni olması ve yüksek dalgalanmalar göstermesi nedeniyle, forex piyasası tüccarlarının kripto para piyasasında aktif tüccarların kaldıraçlı işlemler yapmasına şaşkınlıkla bakıyorlar. Genel olarak, kaldıraç bir araçtır ve tüccarlar tarafından pozisyon hacmini ve potansiyel getiriyi artırmak için kullanılır, ancak diğer yandan, bu araç, işlem riskini ciddi şekilde artırır ve yanlış yapılırsa telafi edilemez zararlara neden olabilir.

Leverage kullanmanın faydaları hakkında tam bir anlayışa sahip olduktan sonra, bu ticari aracın avantajları hakkında bilgi edinmek daha iyi olacaktır.

  1. A) Ek alım gücü

Kaldıraçlı işlemlerin size ek alım gücü sağladığı gerçeği, kesinlikle en heyecan verici ve faydalı yönüdür, bu sayede tacirler daha fazla sermaye ile işlem yapabilirler.

  1. B) Yeni yatırım olanakları

Kaldıraçlı işlemlere destek vererek, traderler satın alma güçlerinin artması yanı sıra yeni hedefler de takip edebilirler. Bu yöntemde, varlıklarınızın yanı sıra bir döviz bürosundan belirli bir miktar para borç alma imkanınız da var, bu para ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, hesap bakiyenizi belirli bir miktar para ile artırma şansınız olan mükemmel bir yatırım stratejisidir. Bu yöntemin, diğer ünlü ticari yöntemlere göre daha yüksek bir riski olsa da, döviz bürosundan fazladan kredi alabilme imkanı sayesinde birçok piyasa taciri bunu kullanmaya teşvik edilir.

  1. c) Esneklik

Leverage ile işlem yapmak, yatırım portföyünüze daha fazla esneklik kazandırır, çünkü küçük miktarlarda sermaye ile önemli karlar elde etmenizi kolaylaştırır. Hesabınızdan iyi bir gelir elde ettiğinizde, borç aldığınız kredi miktarını geri ödeyebilir ve aynı zamanda uygun bir kar elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, hem yatırım hedefleriniz hem de borsa durumunuz gelişir.

  1. d) Hesap büyütme

Leverage işlemleriyle deneyimli olan tüccarlar, borç aldıkları kredileri kullanmak için etkili bir araç olan kaldıraçlı işlemleri kullanabilirler. Çok sayıda tüccar, kaldıraçlı işlemlerle yeni teknikler uygulayabilecekleri ve sonunda hesaplarının tam potansiyelini keşfedebilecekleri konusunda iddia ediyorlar. Genel olarak, kaldıraçlı işlemler yeni tekniklerin uygulanmasına olanak tanır ve hesabınızın tam potansiyelini keşfetmenize yardımcı olabilir.

kaldıraç mantığı
kaldıraçlı işlemler

Leverage kullanmanın dezavantajları:

  1. A) Yatırım kaybı riskinin artması

Leverage kullanarak kripto para işlemleri yapmak, dijital varlıkların yüksek riskli doğası nedeniyle zaten risklidir. Bu nedenle, kaldıraç kullanarak yapılan işlemlerde riskiniz ciddi şekilde artar ve hesabınız için tehlikeli olabilir, sonunda hesabınızın tamamen sıfırlanmasına yol açabilir.

  1. B) Çok sayıda karmaşık faktör

Margin artışı, yatırımınızla ilişkili riskleri artırabilir. Ayrıca, leverage kullanımı margin call riskine yol açabilir. Brokerlar bu yöntemi, beklentilerinin karşılanmamasını gösteren zayıf performansınızı bildirmek için kullanabilirler. Bu koşullar altında hesabınız kapatılabilir ve sonunda tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

  1. C) Yeni başlayanlar için riskli olması

Leverage kullanarak başarılı işlemler yapabilme yeteneği, birçok borsada ve yatırım alanında işlem yapmanıza olanak sağlar. Ancak, leverage işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi için uzun bir yolu katetmeniz ve ticaret becerileri, risk yönetimi ve sermaye yönetimi konusunda yüksek bir uzmanlık düzeyine ulaşmanız gerekmektedir. Bu nedenle, yeni başlayanlara bu işlemleri yapmaktan kaçınmaları önerilir ve eğer bu tür işlemlere ilgi duyuyorlarsa, önce farklı eğitim programlarına katılmaları ve egzersiz yapmaları, ardından becerilerine güvendikten sonra borsalara girmeleri önerilir.

Corrected Turkish translation:

  1. D) Yüksek risk iştahına sahip kişiler bu yöntemi kullanmalıdır

Leverage ile işlem yapmak, risklerinin farkında olan yatırımcılar için faydalı ve karlıdır, çünkü marj kullanımı birçok riski beraberinde getirir ve bu da yüksek risk iştahınızı gerektirir. Bu nedenle, bu işlemleri yapmadan önce işlem stratejilerinizden emin olmalı ve mutlaka tüm işlemlerinizde kar ve zarar limitlerini kullanmalısınız.

Sorumlu trade (Responsible Trading)

Çoğunlukla göz ardı edilen önemli bir nokta, kripto piyasasının çok dalgalı olması ve bu nedenle işlem yapmanın yüksek risklerle birlikte gelmesidir. Bu nedenle, yatırımcılar sermayelerinin ve risk iştahlarının ötesine geçmemeli ve ayrıca tüm sermayelerini kaybetmeden önce duygularını yönetebilmeleri için piyasadan çıkabilmelidirler.

  • Kar Alım Noktası (Take Profit)

Bu kavram, Stop Loss’ın tam tersidir ve bir tüccarın kârını realize etmek için karar verdiği fiyat noktasını ifade eder ve pozisyonunu o noktada kapatır. Kripto piyasasındaki dalgalanmalar göz önüne alındığında, akıllıca bir hareket, gelecekteki fiyat düşüşü olasılığına karşı kendi işlemleriniz için mantıklı bir satış noktası belirlemektir.

Özet olarak 

Dijital varlıklar modern ve etkili bir finansal araçtır ve birçok insan için sonuçları ve zenginliği artırabilir. Ancak kripto para birimleri en istikrarsız ve en riskli varlık sınıfları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla, kaldıraçlı işlemlerde alım satım yapılırken risk seviyesi çok daha yüksektir. Leverage kullanarak daha az sermaye gerektirse de, bu tür işlemlerin yapılması, tüm sermayenizin kaybedilme olasılığını büyük ölçüde artırır.

Genel olarak, herkese öncelikle risk profillerini incelemeleri ve işlem stratejilerini ve becerilerini doğruladıktan sonra kaldıraçlı işlemlere girmeleri önerilir. En son ve en önemli not olarak, asla kaybedebileceğinizden daha fazla parayla kaldıraçlı işlemlere girmeyin.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..