Zarar limiti-5

Piyasa değeri belirleme kriterleri

Piyasa değeri veya marketcap borsa yatırımcıları için önemli bir faktör olabilir. Ancak kripto para yatırımcıları için bu kriter farklıdır. Kripto para birimlerinin piyasa değeri, kripto para biriminin boyutunu ve kapsamını belirlemenin basit bir yoludur ve daha doğru yatırım kararları almanıza yardımcı olabilir. Bir kripto para biriminin piyasa değerini veya piyasa değerini belirlemek kolaydır ve tek yapmanız gereken bir kripto paranın mevcut fiyatını dolaşımdaki toplam kripto para sayısıyla çarpmak.

Kripto market cap-1
Kripto market cap-2

Piyasa Değeri (Market cap) nedir?

Dijital para birimlerinin piyasa değeri veya piyasa değeri, bir kripto para biriminin toplam değeridir ve piyasa değeri, kripto para biriminin fiyatının dolaşımdaki madeni para sayısıyla çarpılmasıyla hesaplanır. Örneğin, Bitcoin’in piyasa değeri, belirli bir zamandaki Bitcoin fiyatı ile mevcut jeton sayısının çarpılmasıyla elde edilir ve Bitcoin fiyatı dalgalandıkça piyasa değeri de değişir.Şimdi bir altcoin’in şu anda 100 dolar değerinde olduğunu ve dolaşımdaki coin sayısının 25 milyon olduğunu ve bu ikisini çarptığımızda piyasa değerinin 2.5 milyar dolar olduğunu düşünelim.

Kripto market cap-3
Kripto market cap-4

Market Cap hakkında dikkat edilicek kilit noktalar nelerdir?

• Piyasa değeri kriteri, şirketlerin piyasa değerini ölçmek ve toplam piyasa değerini anlamak için kullanılır.Dijital para piyasasındaki piyasa değeri veya piyasa değeri, o kripto para biriminin değerini belirlemek için matematiksel bir yöntemdir.

• Şirketler büyük, orta veya küçük piyasa değeri olarak sınıflandırılabilir.

• Mega sermayeli şirketler, piyasa değeri 200 milyar dolar veya daha fazla olan şirketler grubudur.

• Büyük sermayeli şirketler, 10 ila 200 milyar dolar arasında pazara sahip şirketler grubudur

Kripto market cap-5
Kripto market cap-6

Dijital para biriminin piyasa değerini belirleme kriterleri nelerdir?

Dolaşımdaki dijital değerin piyasa değerini belirlemek için üç ana kriter, dolaşımdaki stok miktarı, en büyük stok miktarı ve toplam stok miktarını içerir. Piyasa değeri belirleme kriterleriPiyasa değerinin belirlenmesinde en temel ve önemli kriter dolaşımdaki hisse senedi miktarıdır ve halka arz edilen madeni para miktarına da dolaşımdaki hisse senedi denir. Piyasa değerinin en doğru tespiti, halka açık piyasada bulunmayan madeni paralar için tedavüldeki bakiye miktarının belirlenmesi ile yapılır.Piyasa değerinin hesaplanmasında kullanılan bakiyenin toplam tutarı, içinde bloke madeni para bulunan mevcut tüm madeni paraların sayısı ve halka açık piyasada satılmayan madeni paralar. Bu nedenle, maksimum envanter miktarı, bir kripto para biriminin yaşam döngüsünde yaratılabilecek toplam para miktarıdır.

 

özetle

Bu yazımızda sizlere bu alanda yeterli bilgiye sahip olmanız için piyasa değeri belirleme kriterleri hakkında bazı ipuçları vermeye çalıştık. Piyasa değeri, bir madeni paranın değerinin bir ölçüsüdür ve piyasa değeri, gelecekteki madeni paraların değerini belirlemek için bir ölçü olarak tamamen seyreltilir.Bu Ancak tamamen seyreltilmiş piyasa değeri hesaplamasının değerinin token arzı ve değeri gibi faktörlere bağlı olduğu ve bu faktörlerin çok dalgalanma gösterebileceği düşünüldüğünde bu kritere yeterince güvenemiyoruz. Sonuç olarak, tamamen seyreltilmiş piyasa değeri, uzun vadeli yatırım için daha uygun bir ölçüdür.Piyasa değeri belirleme kriterleri ile ilgili bu yazımızı iyi değerlendireceğinizi ve en iyi şekilde yararlanacağınızı umuyoruz.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..