Kripto Para birimleri

En popüler dijital para birimi blok zincirleri hangileridir?

Bu günlerde, birçok dijital para birimi ve blok zinciri gelişmesine şahit oluyoruz. Bu projelerin çoğunluğu hiçbir benzersiz özellik sunmuyor. En popüler blok zincirlerinin bilinmesi, bizlere değerli projeler hakkında daha net bir bakış açısı sağlar. Çoğu eski ağ sadece pazarlama hilesi ve gürültü nedeniyle tanınmıştır, öte yandan bazı yeni projeler oldukça güçlü ve verimlidir. Bu makalede, size en popüler dijital para birimi blok zincirlerinden birkaçını tanıtacağız.Blok zinciri ve teknolojinin dönüşümü

2009 yılından beri, blok zincir teknolojisi hakkında konuşmalar yapılıyor. Bitcoin‘in ortaya çıkışı ve büyümesi ile birlikte, birçok teknoloji geliştiricisi ve aktif bireyler blok zincir teknolojisine odaklandı. Şimdi bu teknoloji, teknoloji dünyasındaki en önemli konularından biridir ve dijital para birimi piyasası ile derin bir bağlantısı vardır. Bugüne kadar birçok blok zinciri geliştirilmiştir ve bunların bazıları çok popüler ve ünlü hale gelmiştir. Devamında en yaygın kullanılan dijital para birimi blok zincirlerini tanıtacağız.

Blok zinciri teknolojisi, dijital para birimleri ile sınırlı değildir, ancak bu makalede kripto para birimleri alanındaki en popüler blok zincirlerini tanıtacağız

Tron

Stellar

tron kripto

blok zinciri tabanlı bir işletim sistemidir. Geliştiriciler, bu platformda merkezsiz uygulamalarını tasarlayıp çalıştırırlar. TRX dijital para birimi, Tron ağının yerel tokenidir. Bu blok zincirinin ana hedefi, üreticilerin ve geliştiricilerin gelirlerini artırmaya yardımcı olmaktır. Bu kişiler, uygulamaları ve ürünleri karşılığında TRX tokeni alırlar.

Stellar, dijital para birimi alanında en çok kullanılan blok zincirlerinden biridir. Bu ağ her gün milyonlarca işlemi işler ve sınır ötesi ödemeleri çok yüksek bir hızda gerçekleştirir. Kullanıcılar bu ağda çeşitli finansal ve kripto para işlemleri yapabilirler. Stellar’ın en önemli özelliklerinden biri merkezsiz olması, düşük işlem ücretleri, hızlı işlem işleme, çok imzalı işlemleri kabul etme ve akıllı sözleşmeleri desteklemesidir. Bu ağın yerel dijital para birimi XLM sembolüyle gösterilir ve en eski kripto para birimi tokenlerinden biridir.

Tezos

Ethereum

tezos kripto
Ethereum kripto

 hedefi olan dijital varlıkların güvenliğini sağlamak için geliştirilmiştir. Bu açık kaynaklı bir blok zinciri olup, tüm işlemleri merkezi olmayan ve eşler arası (P2P) olarak yönetir. Tezos blok zincirinde işlemlerin şifrelenmesi, kendi özel kurallarına sahiptir ve bu durum onu diğer blok zincirlerinden ayıran bir özelliktir. Akıllı sözleşmelerin desteklenmesi, zincir üzerinde yönetim ve kendi kendini düzeltme protokolünün kullanımı Tezos blok zincirinin en önemli özellikleridir. Tezos’un yerli dijital para birimi XTZ’dir.

en bilinen ve en yaygın kullanılan blok zincirlerinden biridir. Ethereum sayesinde geliştiriciler çeşitli merkezi olmayan uygulamalar (DApps) tasarlamışlardır. Birçok borsa ve kripto para platformu bu altyapı üzerinde geliştirilmiştir. Ethereum’un sloganı her şeyin merkezi olmayanlaştırılmasıdır. Bu blok zincirin temel özellikleri arasında hızlı dağıtım, akıllı sözleşmelerin desteği, Turing tamamlanması, token geliştirme imkanı, Python ve C ++ gibi çeşitli programlama dillerinin desteği gibi özellikler yer alır. Blok zincirindeki ikinci en büyük kripto para birimi olarak kabul edilir.

EOS

eos kripto

 bir başka popüler dijital para birimi blok zinciridir. Ana hedefi, merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri barındırmak için ölçeklenebilir ve güçlü bir platform geliştirmektir. Bunun yanı sıra, verilerin merkezi olmayan bir şekilde depolanmasına olanak tanınmaktadır. Bu ağın yerel dijital para birimi EOS simgesi ile gösterilir. Akıllı sözleşmeleri destekleme, esneklik, merkezi olmama, yasal kuruluşlardan izin alabilme ve kullanıcılar tarafından yükseltilebilme yeteneği, EOS’un en önemli özellikleridir.

Kripto para analizi
Kripto para analizi

Özetle

Doğru, blok zinciri teknolojisi, özellikle dijital para birimleri alanında, son yıllarda hızla büyümektedir. Gelişmekte olan birçok blok zinciri projesi de bulunmaktadır ve bu projelerin bazıları önemli birer blok zinciri ağı haline gelebilirler. Bu teknoloji, finansal işlemlerin daha şeffaf, hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ayrıca, blok zinciri teknolojisi sayesinde aracılar ortadan kaldırılabilir ve merkezsizleştirilmiş uygulamalar geliştirilebilir.

Yorum ekle

AY Finans 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi takip edin

Kripto Borsaya Giriş Rehberi Ücretsiz e-book!

İndirme linki E-Posta adresinize gönderilecek..